fot. PAP/Darek Delmanowicz

Żłobki i przedszkola ponownie otwarte

Od dzisiaj żłobki i przedszkola będą otwarte. Rodzice, którzy chcą, mogą wysłać dziecko do tych placówek, a sami udać się do pracy. Rząd sukcesywnie znosi obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Jednym z nich jest właśnie otwarcie przedszkoli i żłobków.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że ostateczne decyzje w tej kwestii mają być podejmowane przez organy prowadzące te placówki.

Przedszkola i żłobki będą mogły świadczyć opiekę najmłodszym dzieciom  wyłącznie po spełnieniu określonych wytycznych – wskazała Anna Ostrowska, rzecznik MEN-u.

– Dla nas kluczowe jest przede wszystkim bezpieczeństwo zarówno dzieci jak i nauczycieli, dyrektorów czy rodziców. W związku z tym wspólnie z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowaliśmy wytyczne dla przedszkoli. Szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne wydał również GIS. Są w nich informacje dotyczące m.in. organizacji opieki, higieny, czyszczenia oraz dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, a także gastronomii. Możliwość skorzystania z wychowania przedszkolnego jest skierowana przede wszystkim do rodziców, którzy nie mają możliwości połączenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem –  akcentowała Anna Ostrowska.

Warto dodać, że rodzice, którzy nie zdecydują się na posłanie dziecka do żłobka czy przedszkola w dalszym ciągu mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rząd przedłużył taką możliwość do 24 maja. Co ważne, dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60-ciu dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl