fot. Caritas

Pozytywna rekomendacja CBA w sprawie zakupu respiratorów

Przy umowie na zakup respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia była pozytywna rekomendacja CBA – poinformował Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Wykluczono powiązania korupcyjne między kierownictwem resortu a firmą.

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych miała trzy posiedzenia – dwa zwołane na wniosek opozycji. Poseł Waldemar Andzel, przewodniczący Komisji, poinformował, że podczas posiedzenia omawiano m.in. sprawę umowy na zakup respiratorów zawartej w kwietniu przez Ministerstwo Zdrowia z firmą należąca -według mediów- do handlarza bronią.

Firma ta nie wywiązała się w całości z kontraktu – dostarczyła 200 sztuk respiratorów. Poseł Waldemar Andzel przekazał, że „z przedstawionej informacji wynika, że ówczesne kierownictwo resortu zdrowia, zawierając umowę, posiadało pozytywną rekomendację Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy umowie na zakup respiratorów”.

Poseł pytany, czy podczas posiedzenia analizowano też rolę b. ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i członków kierownictwa resortu w całej transakcji, powiedział, że  przedstawione Komisji informacje wykluczają jakiekolwiek powiązania korupcyjne między kierownictwem Ministerstwa Zdrowia a wskazaną firmą.

Dodał, że „Formułowane w debacie publicznej oskarżenia i tezy o możliwych powiązaniach między stronami zawartej umowy nie mają potwierdzenia w faktach”.

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne.

TV Trwam News

drukuj