fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało na gorącym uczynku pracownika warszawskiego urzędu skarbowego

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało na gorącym uczynku pracownika warszawskiego urzędu skarbowego, który miał przyjąć kilka tysięcy złotych łapówki za załatwienie wstrzymania czynności egzekucyjnych. Pieniądze przekazano mu w jednej z kawiarni.

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w wyniku zaplanowanych i skoordynowanych czynności służbowych zatrzymali pracownika warszawskiego Urzędu Skarbowego tuż po przyjęciu przez niego kilkutysięcznej łapówki – podał wydział komunikacji społecznej CBA. Pieniądze przekazano w jednej z warszawskich kawiarni.

Jak ustalili agenci CBA mężczyzna żądał „gratyfikacji” w zamian za załatwienie wstrzymania czynności egzekucyjnych – w tym wypadku chodziło kilkaset tysięcy złotych należności skarbowych.

Zgromadzone przez CBA materiały dowodowe zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i po doprowadzeniu do tej prokuratury z zatrzymanym zostaną wykonane dalsze czynności – czytamy w komunikacie.

„CBA przypomina, że osoby które dały się uwikłać w proceder i wręczyły korzyść majątkową mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 Kodeksu Karnego” – podkreślono.

Jak zaznaczono, zgodnie z Kodeksem Karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej – jeżeli korzyść majątkowa lub osobista, albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną – jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania.

„Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa” – przypomniał wydział komunikacji społecznej Biura.

PAP

drukuj