fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Polacy coraz częściej zaciągają kredyty

To dobry czas dla kredytów. Biuro Informacji Kredytowej podało, że kredyty dla osób indywidualnych odnotowują hossę w porównaniu do zeszłego roku. Dotyczy to przede wszystkim kredytów gotówkowych.

Kwiecień to dynamiczne odbicie w sektorze kredytowym. W zestawieniu rok do roku udzielono o 1/3 więcej kredytów mieszkaniowych. Wartość tych kredytów przekroczyła aż 7 mld zł.

– Pomimo tego, że w kwietniu – w porównaniu do maja – było 2 dni robocze mniej. Utrzymuje się więc zapoczątkowana w listopadzie 2020 roku hossa w kredytach mieszkaniowych – tłumaczy dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Wzrost dotyczy także kredytów ratalnych.

– W kwietniu 2021 banki udzieliły ich liczbowo o ponad 24 proc. więcej, a wartościowo 75 proc. więcej niż w kwietniu ubiegłego roku – mówi główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Wyraźne odbicie odnotowały też kredyty gotówkowe. Jest szansa na wyrównanie strat z okresu pandemii – zauważa analityk.

– W kwietniu tego roku w porównaniu z kwietniem 2020 o ponad 41 proc. wzrosła wartość i liczba udzielanych kredytów. Duże znaczenie w tym wyniku odgrywa wysoka średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego – wyjaśnia dr hab. Waldemar Rogowski.

Wartość, którą osiągnęła to ponad 318 tys. zł – wynika z informacji Biura Informacji Kredytowej. To o 6,6 proc. wyżej niż w kwietniu zeszłego roku. Hossa jest możliwa dzięki kredytom wysokokwotowym – podkreśla główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

– W okresie styczeń-kwiecień 2021 już ponad połowa, dokładnie 53 proc. wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych to kredyty z przedziału powyżej 350 tys. zł. To także kredyty z przedziału ponad 500 tys. zł, które stanowiły 24,1 proc. sprzedaży – wskazuje dr hab. Waldemar Rogowski.

To oznacza, że Polacy pożyczają coraz większe kwoty – dodaje analityk. To z kolei wynika ze wzrostu cen nieruchomości. Dobra koniunktura, mimo okresu pandemii, to wynik wzrostu popytu oraz łagodniejszych kryteriów udzielania kredytów przez banki. Dobrą wiadomością jest także stabilny poziom spłacalności kredytów – podkreśla prof. Waldemar Rogowski.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl