fot. pixabay.com

Rząd rozszerzył tarczę antykryzysową o wsparcie dotyczące kredytów

Rząd przeznaczy prawie 570 milionów złotych na dopłaty do odsetek kredytów. Rozwiązanie ma zapewnić polskim firmom płynność finansową.

Rząd przyjął projekt ustawy, która uzupełni obecnie obowiązującą tarczę antykryzysową. Dodatkowy instrument wsparcia zakłada rządowe dopłaty do odsetek kredytów. Na ten cel państwo przeznaczy prawie 570 milionów złotych.

– Chodzi o to, by faktycznie w tych trudnych czasach przede wszystkim opłacić odsetki, żeby to był pożyczony pieniądz, ale taki, który trzeba będzie oddać praktycznie w tej samej wysokości co pożyczone środki – mówił w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam rzecznik rządu Piotr Müller.

Ze wsparcia będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy na skutek epidemii koronawirusa stracili źródło dochodu i z tego powodu zaciągnęli kredyt.

– Ostatnio byliśmy z panem premierem w jednej z firm i tam właśnie problemem było to, że na przykład zagraniczne firmy jeszcze nie zapłaciły za kontrakty, które były zrealizowane albo są w trakcie realizacji i takie właśnie pieniądze mogą w tym kilkumiesięcznym procesie, w którym będzie trzeba czekać na przelew tych środków finansowych, pomóc, aby zapewnić płynność finansową – oznajmił rzecznik rządu.

Dopłaty do kredytów mają ponadto uchronić polskie firmy przed wrogimi przejęciami przez zagraniczne koncerny.

– Zauważają to nawet międzynarodowe instytucje, Polska ma szanse, aby przez ten trudny czas przejść łagodniej w stosunku do innych krajów europejskich – podsumował Piotr Müller

Umowę kredytową z dopłatą do odsetek będzie można podpisać do końca tego roku.

 

TV Trwam News

drukuj