Frankowicze szukają sprawiedliwości w sądach

Dziś warszawski sąd zajmie się pierwszym pozwem zbiorowym przeciwko Getin Noble Bank. Sprawa rozpocznie się o godz. 13:00.

Do jednej z kancelarii zgłosiło się już 90 osób, które zaciągnęły kredyty w szwajcarskiej walucie. Wkrótce do pozwu przyłączy się jeszcze 200 osób.

Kredytobiorcy podnoszą, że bank zastrzegł sobie dowolność w ustalaniu kursu indeksacji. Chodzi o zmianę wartości kredytu w stosunku do kursu waluty.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek”, powiedział wprost – ani sądy ani rząd nie spieszy się z pomocą frankowiczom.

Te instytucje wydają się być bardziej nastawione ku bankom, a nie ku frankowiczom. Nie dziwię się frankowiczom, że szukają innych dróg walki z bankami, że chcą wycofywać konta i przenosić je do banków, które nie dawały kredytów we frankach. Te ruchy są właściwe i jeśli mają takie możliwości, powinni zawieszać także spłaty kredytów do czasu wyjaśnienia tej sprawy – mówił Jerzy Bielewicz.

Żeby doszło do procesu z bankiem, sąd musiałby uznać pozew zbiorowy. W ostatnim czasie frankowicze złożyli także zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez banki.

Ponadto frankowicze wychodzą  na ulice. Protesty odbędą się w całej Polsce w najbliższą sobotę.

Kredyt we frankach szwajcarskich zaciągnęło 700 tysięcy Polaków. Na początku stycznia waluta umocniła się, co spowodowało wzrost rat kredytów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl