Jest wniosek o pełną kopię nagrań z wieży na Siewiernyj

Jest wniosek do prokuratury o to, żeby ponownie wystąpiła do Rosji o pełną kopię nagrań z wieży na lotnisku Siewiernyj. 

Wniosek złożył mecenas Piotr Pszczółkowski. Pełnomocnik części rodzin ofiar smoleńskich powiedział, że do ustalenia okoliczności lotu z 10 kwietnia 2010 r. potrzebna jest całość nagrań.

Przekazany przez Rosjan zapis jest krótszy. Brakuje w nim m.in. wypowiedzi ppłk. Pawła Plusnina pracującego w tamtym czasie na „Korsarzu”.

– Sytuacja ta wymaga wyjaśnienia. W moim przekonaniu należy zwrócić się do strony rosyjskiej i poprosić, aby udziałem polskiej prokuratury stał się zapis o równej długości, jak zapis, który kiedyś stał się udziałem Komisji Badania Wypadków Lotniczych i Lotnictwa Państwowego. Wymaga tego kwestia możliwości porównania czy te zapisy są zapisami tożsamymi, czy nie dochodziło tutaj do żadnych manipulacji, a w szczególności dłuższy zapis daje śledczym wyobrażenie o zdecydowanie szerszym zakresie działań kontrolerów lotu i postępowania na wieży kontroli lotów – powiedział mec. Piotr Pszczółkowski.

Prokuratura wyjaśnia, że biegli korzystali z kopii udostępnionej przez Federację Rosyjską, ponieważ kopia członków komisji Millera zawierała m.in. błędy techniczne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl