Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych

Raty za kredyty hipoteczne wkrótce pójdą w górę. To efekt powrotu inflacji. Podwyżki stóp procentowych, a w konsekwencji wzrost oprocentowania kredytów, są już tylko kwestią czasu – informuje „Rzeczpospolita”.

Pierwszych podwyżek stóp procentowych możemy się spodziewać w przyszłym roku. Przewiduje się, że wzrost wyniesie ok 0,5 punktu proc.

Zakładając, że zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny w wysokości 300 tys. zł, comiesięczne raty urosłyby wtedy o 125 zł.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, zwraca uwagę, że każda – nawet niewielka – zmiana stóp procentowych ma wpływ na kredyty hipoteczne.

– Taka jest konstrukcja kredytów, zwłaszcza kredytów hipotecznych, dziś w Polsce, że są one oparte właśnie na zmiennej stopie procentowej. W związku z tym, zaciągając taki kredyt, należy się liczyć z tym, że okresowo będzie on tańszy, a okresowo nieco droższy. Generalnie jednak chcę podkreślić, że sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o oprocentowanie produktów bankowych, jest stabilna. Mamy bardzo niską inflację. Nasze wynagrodzenia, nasze oszczędności zachowują swoją wartość, swoją siłę nabywczą i z tego należy się cieszyć – wskazuje dr Marian Szołucha.

Ekspert zwraca też uwagę, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy na delikatne podwyżki stóp procentowych, to najpewniej nie odczują ich osoby, które zaciągnęły kredyty na krótki termin.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl