Mniej zboża na rynku

Zapasy zbóż w Rosji, na Ukrainie i w Kazachstanie spadną w sezonie 2012/2013 łącznie o 55 procent. W największym stopniu zmniejszą się rezerwy ziarna w Rosji – aż o 70 proc., do 6 mln ton.

Zapasy na Ukrainie zmniejszą się o 36 proc., do 7,4 mln ton, a w Kazachstanie spadną o połowę, do 5 mln ton – poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), powołując się na Agnecję Reutera.

We wszystkich tych trzech krajach na skutek suszy spadły w tym roku zbiory zbóż. Największe straty wystąpiły w Rosji i w Kazachstanie. Całkowita produkcja zbożowa tych trzech dostawców spadła o jedną trzecią (rok do roku), do 129 mln ton.

Zapasy na koniec bieżącego sezonu w trzech krajach prognozowane są na zaledwie 18,4 mln ton w porównaniu do 40,8 mln ton na początku bieżącego sezonu. Zwłaszcza Rosja wejdzie w kolejny sezon z niskimi zapasami.

Zmniejszą się też możliwości eksportowe tych krajów. Według ekspertów, Rosja może w tym sezonie wyeksportować ok. 15 mln ton zbóż. Potencjał eksportowy Ukrainy jest prognozowany na 21 mln ton. Kazachstan planuje zaś sprzedać za granicę 7-8 mln ton ziarna.

IK, PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl