Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia w przyszłorocznym budżecie

6,9 mld zł przewidział rząd na ochronę zdrowia w projekcie przyszłorocznego budżetu. To mniej niż w tym roku, w którym na wspomniany cel przeznaczono ponad 7 mld zł.

Do dyspozycji resortu zdrowia będzie ok. 4 mld zł. Pozostała kwota to m.in. wydatki innych resortów przeznaczone na zdrowie. Z części budżetu, której dysponentem jest ministerstwo, realizowane są m.in. zadania obejmujące finansowanie procedur wysokospecjalistycznych, prowadzona jest polityka lekowa i wykonywany jest nadzór nad NFZ.

Poseł Czesław Hoc z sejmowej Komisji Zdrowia mówi wprost: to budżet stagnacyjny.

– Środki są tu ubogie, pieniędzy jest mało, jest poczucie pewnego braku stabilizacji i pewności finansowej w aspekcie finansowania Ministerstwa Zdrowia. Przede wszystkim zaś chodzi o te placówki, których organem prowadzącym jest Ministerstwo Zdrowia, czyli kliniki, czy instytuty, a to jest bardzo poważny szczebel organizacji, referencyjności świadczeń opieki zdrowotnej – powiedział poseł Czesław Hoc.

Na działalność szpitali klinicznych zarezerwowano ponad 425 mln zł. Programy polityki zdrowotnej kosztować będą ponad 796,7 mln zł. Z kolei na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych zaplanowano 250 mln zł, a na Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej 45 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl