fot. PAP/EPA

Trzeci Amerykanin zakażony Ebolą wyleciał z Liberii do kraju 

Trzeci amerykański pracownik misji chrześcijańskiej, zakażony w Liberii wirusem Ebola, wyleciał w czwartek z Monrowii do kraju na pokładzie specjalnego samolotu; będzie leczony w szpitalu w stanie Nebraska – poinformowała organizacja charytatywna SIM USA. 

51-letni lekarz z Bostonu Rick Sacra zgłosił się na ochotnika na wyjazd do Liberii, gdy dowiedział się o zakażeniu Ebolą u dwojga innych Amerykanów – lekarza i pielęgniarki pracujących w tym zachodnioafrykańskim kraju.

Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do zakażenia u Sacry, który pracował w Liberii jako położnik i nie zajmował się pacjentami z Ebolą. Amerykanin przestrzegał wszelkich standardów bezpieczeństwa w celu uniknięcia zakażenia – zapewniła SIM USA. Według władz organizacji Sacra miał świetną opiekę w Liberii, ale ośrodek w Nebrasce dysponuje bardziej zaawansowanym sprzętem i oferuje większy zakres terapii.

Władze sanitarne Liberii badają okoliczności zakażenia lekarza.

Dwoje innych Amerykanów – doktor Kent Brantly i pielęgniarka Nancy Writebol – zakaziło się w lipcu w czasie pracy w misji chrześcijańskiej w Liberii. Oboje wrócili do USA, gdzie byli leczeni z użyciem eksperymentalnego serum w szpitalu w Atlancie. Zarówno lekarz, jak i pielęgniarka wyszli 21 sierpnia ze szpitala i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Epidemia gorączki krwotocznej Ebola, która wybuchła w marcu w Afryce Zachodniej, spowodowała już śmierć ponad 1900 osób.

Kraje najbardziej dotknięte epidemią to Liberia, Sierra Leone i Gwinea. Nigeria jest dotknięta w mniejszym stopniu. W Senegalu stwierdzono pierwszy przypadek Eboli u Gwinejczyka, który przekroczył granicę.

PAP/ RIRM

drukuj