Będzie decyzja w sprawie zmiany opłat na autostradach

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma zapaść decyzja w sprawie nowego systemu opłat na autostradach – zapowiedziała minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska.

Rząd zakłada rezygnację z bramek. W grę wchodzą winiety lub elektroniczny pobór. Minister Bieńkowska – nie przesądzając jaka będzie decyzja – osobiście skłania się raczej ku systemowi poboru elektronicznego. Obecnie działa on jedynie w Portugalii. Według wicepremier, będzie jednak się rozszerzał na inne kraje europejskie, zastępując winiety.

Poseł Krzysztof Tchórzewski, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury podkreśla, że obecnie jak najszybciej należy rozwiązać problem wakacyjnych korków przed bramkami poboru opłat. Z kolei wypracowanie rozwiązań systemowych należy poprzedzić badaniami.

– Muszą zrobić szereg doraźnych rozwiązań, które poprawią sytuację szczególnie w te dni, kiedy w Polsce jest duże natężenie ruchu. Z resztą wraz z kończeniem się sezonu wakacyjnego, wypoczynkowego, ten problem będzie zanikał i właściwie dyskusja nad nim zaraz się skończy. Ona jest podtrzymywana w związku z kampanią wyborczą, ale rzeczywiście problem jest typowo letni, wakacyjny – i on musi być w tym czasie jak najszybciej rozwiązany – mówił poseł Krzysztof Tchórzewski.

Otwarta pozostaje także kwestia płatności za ruch aglomeracyjny na autostradach. Chodzi o to, by osoby mieszkające w obrębie autostrad mogły jeździć nimi za darmo lub za niewielką opłatą. Minister powiedziała, że trwają analizy dotyczące ruchu na danym obszarze i liczby mieszkańców, których będą dotyczyły zwolnienia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl