Korzystanie z autostrad bez dodatkowych opłat

Nie będzie dodatkowych opłat za korzystanie z autostradpoinformował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Polityk odniósł się tym samym do przyjętych przez rząd nowelizacji ustaw o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym.

Zmiany mają na celu uproszczenie procedury poboru opłat. Chodzi o tzw. europejską usługę opłat elektronicznych. Część kierowców odebrała to jako zapowiedź podwyżek.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podkreśla, że zmiany ułatwią jedynie podróżowanie kierowcom po Europie. Dodał, że nie będzie podwyżek opłat.

– Będzie umożliwiał pobieranie opłat, płacenie przez jeden system, który jest przecież w różnych krajach różny – różne są sposoby poboru opłat. Ten system umożliwi to, że jadąc przez Europę, będzie można jednolicie ponosić opłaty. Niezwykle ważne jest to, że nie wiąże się to z żadną dodatkową opłatą, nie wiąże się to z żadnym dodatkowym obowiązkiem. Będzie to jedynie możliwość, aby przy tej technologii, tej metodzie, płacić opłaty drogowe. Jeżeli ktoś nie będzie chciał z tego korzystać, to nie będzie korzystał i pozostanie przy płaceniu w poszczególnych krajach według tych systemów, które w nich obowiązują – tłumaczy Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Kierowca zainteresowany nowym rozwiązaniem będzie musiał wyposażyć swój pojazd w urządzenie umożliwiające naliczanie opłat. W przypadku Polski dochody z tego tytułu będą wpływać na konto Krajowego Funduszu Drogowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl