KE blokuje fundusze na budowę dróg

Komisja Europejska czasowo zablokowała Polsce refundację reszty, czyli ok. jednej czwartej środków z dwóch programów operacyjnych przeznaczonych na budowę dróg krajowych.

Jak wyjaśniła GDDKiA, dotychczas komisja zrefundowała Polsce ok. 75 proc. środków z dwóch programów operacyjnych przeznaczonych na budowę dróg krajowych, czyli ok. 27,5 mld zł. Do zrefundowania pozostało ok. 25 proc. tych środków, tzn. mniej więcej 4 mld euro i te właśnie środki zostały czasowo zblokowane

Poseł Krzysztof Tchórzewski, wiceszef Sejmowej Komisji Infrastruktury zwraca uwagę, że jest to 16 mln zł i dodaje, że spowoduje to załamanie programu drogowego na lata 2013, 14 i 15.

– Trzeba wziąć pod uwagę to, że Komisja Europejska życzy sobie postępowań, które polegają na szczegółowej kontroli inwestycji. Postępowania te są potrzebne do tego, aby odblokować pieniądze.  Polsce przepadnie 8-10 miliardów z przewidywane puli  16 miliardów. To jest cena, którą rząd Donalda Tuska PO i PSL- u płaci za to, że doprowadził do takiego złego obrazu i utraty autorytetu służb CBA – powiedział pos. Krzysztof Tchórzewski.

Wyrzucenie z CBA Mariusza Kamińskiego i zaprzestanie jego śledztw spowodowały, ze funkcjonariusze tej służby nie chcą się nikomu narazić i nie ścigają korupcji – zaznacza poseł.

– Rozpoczęły się różnego typu działania różnych grup nieformalnych, których prawdopodobnie w Polsce jest jeszcze dużo więcej, które można w skrócie nazwać początkami dużej nacji w Polsce. To efekt odstąpienia  od ścigania korupcji w Polsce, od pilnowania porządku w Polsce. Jest to także efekt braku urwania głowy aferze  hazardowej – powiedział pos. Krzysztof Tchórzewski.

 

Wypowiedź pos. Krzysztofa Tchórzewskiego:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj