Oświadczenie Lufthansy nt. spodziewanych skutków strajku

Piloci niemieckiego towarzystwa Lufthansa przeprowadzą dziś strajk, który obejmie rozpoczynające się w godzinach od 17 do 23 loty krótko- i  średniodystansowe z Frankfurtu nad Menem – poinformował w czwartek związek zawodowy pilotów Cockpit.

Według jego komunikatu strajk będzie dotyczył połączeń realizowanych przez samoloty z rodziny Airbus 320, Boeingi 737 i Embraery. Frankfurt to największy niemiecki port lotniczy.

Oświadczenie Lufthansy głosi, że strajk spowoduje anulowanie prawdopodobnie ponad 200 rejsów wewnątrzniemieckich i europejskich, co może dotknąć około 25 tys. pasażerów. Z przyczyn technicznych odwoływanie lotów zacznie się w pojedynczych przypadkach od godziny 13.30, a od godziny 16 będzie to już dotyczyć znacznej większości połączeń.

Podłożem strajku jest spór płacowy. Cockpit domaga się, by Lufthansa utrzymała dotychczasowe zasady wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają oni korzystać przeciętnie w wieku 59 lat – co pracodawca chce podnieść stopniowo do średnio 61 lat.

W ramach tej samej akcji protestacyjnej w ubiegły piątek przez sześć godzin strajkowali piloci należących do Lufthansy tanich linii Germanwings. Odwołano wtedy 116 z ich 164 przewidzianych rozkładem połączeń, co dotknęło około 15 tys. pasażerów.

PAP

drukuj