fot. PAP/EPA.

Lufthansa chce zerwać współpracę z liniami Condor, które przejmuje polski LOT

Niemiecki przewoźnik Lufthansa planuje zerwanie współpracy z liniami Condor, które przejmuje polski LOT – poinformowały polskie i niemieckie media.

Według „Sueddeutsche Zeitung”, niemieckie linie nie wykluczają skargi do Komisji Europejskiej przeciwko Polskiej Grupie Lotniczej. Chodzi o rzekomą pomoc państwową w związku z zakupem linii Condor.

Dziennikarze z Niemiec twierdzą również, że narodowy niemiecki przewoźnik nie zamierza w ogóle wspierać działalności PLL LOT. Lufthansa na razie nie skomentowała tych informacji.

Jeśli te informacje się potwierdzą, to jest to element brutalnej walki konkurencyjnej metodami pozarynkowymi – powiedział minister Marcin Horała, pełnomocnik Rządu ds. CPK.

– Lepiej byłoby, gdyby Lufthansa skupiła się na tym, żeby zaoferować tanie, dobrej jakości, w dobrych warunkach, na czas połączenia lotnicze, tak jak to robi LOT, a nie uciekać się do takich właśnie metod. Ja jestem przekonany, że nie ma podstawy do takiego wniosku. LOT ratuje linie Condor przed upadkiem. Gdzie tu pomoc publiczna i dla kogo? Jak rozumiem chyba dla linii Condor ale też niepubliczna, no bo LOT na warunkach rynkowych kupuje, więc myślę, że trochę się tu Lufthansa zagalopowała i lepiej, żeby się skoncentrowała na swojej działalności, bo LOT zaczyna być w niej coraz lepszy i tam robi się już nerwowo – wskazał minister Marcin Horała.

Przejęcie przez PGL linii Condor uratuje niemieckie przedsiębiorstwo przed bankructwem, przed którym stanął po plajcie biura turystycznego Thomas Cook.

Połączony LOT i Condor w ramach PGL, „będą jednym z wiodących podmiotów lotniczych w Europie, z kluczowymi rynkami w Polsce i Niemczech”.

 

RIRM

drukuj