fot. TV Trwam

Ministerstwo Obrony Narodowej chce zakupić amerykańskie samoloty F-35

Polska planuje zakup samolotów nowej generacji, wielozadaniowych myśliwców F-35. We wtorek resort obrony wysłał zapytanie ofertowe do Stanów Zjednoczonych. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił na antenie Polskiego Radia, że liczy na to, że samoloty będą dostarczone do Polski w jak najkrótszym czasie.

Chodzi o zakup 32 samolotów F-35 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

– Wstępnie na ten temat rozmawiałem zarówno ze swoim odpowiednikiem, a więc sekretarzem obrony Patrickiem Shanahanem, jak i producentem tych samolotów, a więc z Lockheed Martin. Ten proces wygląda w ten sposób, że kupujemy samoloty na podstawie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych, a więc zostanie określona cena maksymalna, następnie przystąpimy do negocjacji – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Zakup najnowocześniejszych samolotów bojowych dla polskiej armii to priorytet resortu obrony. Nowoczesne samoloty wielozadaniowe miałyby zastąpić zużyte i coraz bardziej awaryjne myśliwce rosyjskiej konstrukcji.

– Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie dysponowało najnowocześniejszym sprzętem. To jest sprzęt, który daje nam przewagę, który odstrasza ewentualnego przeciwnika. To jest sprzęt, który jednocześnie podnosi poziom możliwości Wojska Polskiego. To jest rzeczywiście skok, jeżeli chodzi o technologię – stwierdził szef resortu obrony narodowej.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby samoloty były dostarczone do Polski w jak najkrótszym czasie.

– To jest kilka lat, ale jesteśmy na dobrej drodze, żeby ten czas był stosunkowo jak najkrótszy. Wiem, że dostawy tego samolotu są realizowane. Jesteśmy gotowi, żeby przyjąć ten samolot jak najwcześniej. Zależy mi na tym, żeby zastąpić postsowiecki sprzęt właśnie sprzętem najnowocześniejszym, a w przypadku F-35 tu są kluczowe dwa słowa: interoperacyjność i sieciocentryczność – podsumował Mariusz Błaszczak.

Do 2026 roku wydatki na modernizację techniczną Polskiego Wojska mają wynieść 185 miliardów złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj