fot. twitter.com

Papież Franciszek: Nikt nie może wątpić w świętość Jana Pawła II

Próby zniesławienia św. Jana Pawła II obrażają uczucia milionów osób na świecie – napisał w oświadczeniu były metropolita krakowski i osobisty sekretarz papieża, ks. kard. Stanisław Dziwisz. Podziękował on Ojcu Świętemu Franciszkowi za to, że „położył kres próbom zniesławienia Papieża Polaka”, mówiąc o tym, że nikt nie może wątpić w świętość Jana Pawła II.

Św. Jan Paweł II „był pierwszym papieżem, który w sposób systemowy wprowadził ochronę dzieci i młodzieży w Kościele” – napisał ks. kard Stanisław Dziwisz. Zaznaczył, że to za pontyfikatu Jana Pawła II było podjętych ku temu wiele działań. Były papieski sekretarz przypomniał między innymi, że w 1994 r. papież Polak wydał indult dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych, który miał na celu wprowadzenie większej ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwem wykorzystywania, a dwa lata później rozszerzył go na Kościół w Irlandii

„W 2001 r. Ojciec Święty wprowadził w Kościele restrykcyjne normy prawne, które kolejni papieże uaktualniali. Przełomowe znaczenie miał dokument +Sacramentorum sanctitatis tutela+ (O ochronie świętości sakramentów) oraz normy +O najcięższych przestępstwach+. Jan Paweł II podniósł wiek ochrony osób małoletnich do 18. roku życia. Ponadto zobowiązał każdego biskupa i wyższego przełożonego zakonnego do zgłaszania Kongregacji Nauki Wiary wszystkich przestępstw przeciw małoletnim” – napisał ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Dodał, że w celu zbadania życiorysu Jana Pawła II przesłuchano 122 świadków, w tym także niezwiązanych z Kościołem katolickim oraz sporządzono 2414 stron dokumentacji procesowej, a jego świętość potwierdziło swoim autorytetem dwóch Papieży: beatyfikował go Benedykt XVI, a kanonizował papież Franciszek.

„W związku z tym próby zniesławienia św. Jana Pawła II obrażają uczucia milionów osób na całym świecie, dla których św. Jan Paweł II był i jest niepodważalnym autorytetem i orędownikiem w rozmaitych sytuacjach życiowych, czego wyraz dają tysiącami świadectw o łaskach nieustannie otrzymywanych za jego wstawiennictwem. Dziękuję Ojcu Świętemu Franciszkowi za to, że położył kres próbom zniesławienia Papieża Polaka mówiąc o tym, że nikt nie może wątpić w świętość Jana Pawła II” – napisał.

Ojciec Święty Franciszek podkreślił, że świętość Jana Pawła II była wielka.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl