fot. PAP/Jacek Turczyk

Minister E. Witek: wypowiedź RPO skandaliczna

Minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek określiła w piątek wypowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara jako skandaliczną. Bodnar krytykował działania policji podczas zatrzymania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny.

Uważam, że to skandaliczna wypowiedź – powiedziała PAP i TVP Elżbieta Witek w Bratysławie, gdzie uczestniczyła w spotkaniu szefów MSW państw Grupy Wyszehradzkiej.

„Mówił o upokorzeniu aresztowanego, ja bym powiedziała, że to jest upokorzenie dla rodziny tej dziewczynki” – stwierdziła Elżbieta Witek.

Zwróciła uwagę, że w sobotę odbędzie się pogrzeb Kristiny, a słowa Adama Bodnara zostały wypowiedziane na kilka dni przed tą uroczystością.

„Niestosowne to mało powiedziane, są skandaliczne, bo sąd, decydując o areszcie dla oskarżonego, nie dopatrzył się żadnych naruszeń ze strony policji” – mówiła minister.

Elżbieta Witek dodała, że może jedynie podziękować polskiej policji za sprawne i skuteczne działanie, zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur – którego zadania wykonuje RPO – dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny. Według Adama Bodnara użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy, stanowiły przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa.

Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. Oświadczenie RPO zostało skrytykowane m.in. przez niektórych polityków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl