fot. PAP/Albert Zawada

Min. P. Czarnek: Wzrost wynagrodzeń nauczycieli początkujących to 20 procent, a pozostałych jest taki sam jak w sferze budżetowej

Minister edukacji podkreśla, że wbrew nieprawdziwemu przekazowi opozycji, płace nauczycieli wzrastają. Prof. Przemysław Czarnek zaznacza też, że nie ma mowy o 230 tys. wakatów w nowym roku szkolnym.

Od 1 września średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4432 złote – to oznacza wzrost o 20 procent. Nauczyciel kontraktowy będzie zarabiał więcej o 8 procent – 5318 złotych. Z kolei nauczyciel dyplomowany zarobi od nowego roku szkolnego 6795 złotych.

Prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, zaapelował do opozycji i części mediów o niesianie paniki i nieprawdziwych danych na temat wynagrodzeń.

– Mówię, jak jest. Wzrost wynagrodzeń nauczycieli, którzy wchodzą do zawodu, to 20 procent. Wzrost wynagrodzeń pozostałych nauczycieli jest taki sam jak w sferze budżetowej, bo czekamy na zmianę statusu zawodowego nauczyciela. Nasze propozycje dalej są stole i będą przedmiotem konsultacji także 24 sierpnia. Jest faktem, że musi być kolejny wzrost wynagrodzeń i będzie on miał miejsce, ale mówienie, że nic się w tych płacach nie dzieje, jest zaklinaniem rzeczywistości – wskazuje minister prof. Przemysław Czarnek.

Minister edukacji odniósł się też do słów Donalda Tuska, szefa Platformy Obywatelskiej, który stwierdził, że w nowym roku szkolnym zabraknie 1/3 nauczycieli, czyli około 230 tys. Prof. Przemysław Czarnek zaznacza, że liczba wakatów na dzień 8 sierpnia jest mniejsza niż o tej samej porze rok temu i wynosi 13 tys. 329 nauczycieli. Uspokoił rodziców, że średnia wakatów od lat jest taka sama i wynosi od 1,5 do 2 procent.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl