fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

85. rocznica rozpoczęcia tzw. operacji polskiej. Polacy byli najbardziej prześladowanym narodem w czasach wielkiego terroru

Tzw. operacja polska była systematyczną i masową eksterminacją Polaków w ZSRS pod pretekstem likwidacji Polskiej Organizacji Wojskowej i dywersyjno-szpiegowskich. Rozkaz wydał szef NKWD, Nikołaj Jeżow.

Według ustaleń rosyjskiego Memoriału w latach 1937-1938 zamordowano ponad 111 tys. osób, a blisko 30 tys. wysłano do łagrów. W rzeczywistości jednak liczba ofiar może sięgać nawet 200 tysięcy.

Dr Dariusz Kucharski, historyk, podkreśla, że skala zbrodni była tak olbrzymia, że można określić ją mianem ludobójstwa.

– Operacja antypolska władz sowieckich to operacja mająca wszelkie znamiona ludobójstwa, spełniająca wszystkie warunki definicji ludobójstwa na narodzie polskim. Była to operacja przyjęta w tak szerokiej skali wobec narodu polskiego (żyjącego w Związku Sowieckim), że swobodnie możemy ją nazywać ludobójstwem wobec narodu polskiego. Było to zastosowane do całej społeczności wspólnoty polskiej – wyjaśnia dr Dariusz Kucharski.

Polacy byli najbardziej prześladowanym narodem w czasach wielkiego terroru. Stanowili 45 proc. ofiar wszystkich operacji narodowościowych NKWD.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl