[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Obecnie notowany jest spadek cen surowców, który może kontynuować aż do momentu osiągnięcia cen sprzed pandemii

Kiedy rozpoczął się konflikt na Ukrainie, ceny surowców znacząco wzrosły. Stało się to wielkim wyzwaniem dla decydentów, którzy borykali się z rosnącą dynamiką inflacji. Ostatnie tygodnie odwróciły trend, a ceny surowców powróciły do poziomu przed 24 lutego. „Począwszy od cen surowców, widzimy spadek. Dziś na ceny składają się dwa czynniki: pandemia i wojna na Ukrainie. Wojna nie tylko znacząco podniosła ceny żywności, ale odbiła się także na cenach surowców. Mamy znaczący wzrost w okresie bezpośrednio po wybuchu wojny, natomiast obecnie notowany jest spadek, który może kontynuować aż do momentu osiągnięcia cen sprzed pandemii” – powiedział dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista i prawnik, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

Konflikt na Ukrainie spowodował, że gwałtownie wzrosły ceny surowców. Obecnie notuje się jednak ich spadek.

– Począwszy od cen surowców, widzimy spadek. Dziś na ceny składają się dwa czynniki: pandemia i wojna na Ukrainie. Wojna nie tylko znacząco podniosła ceny żywności, ale odbiła się także na cenach surowców. Mamy znaczący wzrost w okresie bezpośrednio po wybuchu wojny, natomiast obecnie notowany jest spadek, który może kontynuować aż do momentu osiągnięcia cen sprzed pandemii. (…) Wszystko wskazuje na to, że surowce energetyczne były bronią polityczną. Cała Europa (z małymi wyjątkami) przygotowuje się na to, aby być niezależną od Rosji – mówił gość Radia Maryja.

– Widać, że przy obecnym wzroście cen ropy koncerny energetyczne notują bardzo duże zyski. Mamy tutaj bez wątpienia pole do polepszenia sytuacji dla konsumenta – dodał.

Ukraina potrzebuje wsparcia międzynarodowego. Wielu przedsiębiorców przeniosło się do Polski. Dr Grzegorz Piątkowski apeluje, aby ułatwić Polakom funkcjonowanie małego biznesu w Polsce, co może przyczynić się do wzrostu przedsiębiorczości także wśród ludności ukraińskiej.

– W sytuacji Ukrainy niezbędna i najlepsza jest bieżąca pomoc. Zdecydowanie łatwiej byłoby, gdyby wprowadzono w Polsce ułatwienia dla małego biznesu, nie tylko ukraińskiego, ale każdego. Gdybyśmy zdecydowali się na ułatwienia dla małego biznesu, to moglibyśmy mieć do czynienia z eksplozją przedsiębiorczości w najmniejszych działalnościach. (…) Tutaj wielki postulat do ułatwień gospodarczych – akcentował ekonomista.

19 lipca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, który wesprze gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla. [czytaj więcej

– Wpływ na gospodarkę państwa jest wieloraki. Z punktu widzenia ekonomicznego będzie to kolejny impuls inflacyjny. Druga kwestia to szlaki transportowe, czyli mówimy o łańcuchach dostaw. Stanowi to duże wyzwanie dla kolei, mechanizmów dystrybucyjnych w poszczególnych powiatach – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

W Polsce trwają przygotowania do zimy. Do naszego kraju transportowany jest węgiel z Ameryki Południowej.

– Widzimy, że nie jest idealnie. Są jednak kraje, w których uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych jest bardzo wysokie. (…) Kraje Europy Południowej są w najgorszej sytuacji, jeśli chodzi o zabezpieczenie energetyczne. (…) Może się okazać, że między innymi dla Grecji, Portugalii zima będzie bardzo trudna ze względu na ubóstwo energetyczne – zauważył prawnik.

Całą rozmowę z dr. Grzegorzem Piątkowskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl