fot. PAP/Mateusz Marek

Min. M. Dworczyk: Sytuacja na Śląsku jest opanowana. Obecnie kończy się akcja badań przesiewowych

Sytuacja na Śląsku jest opanowana. Obecnie kończy się akcja przesiewowych badań, czyli wymazów robionych górnikom i ich rodzinom – powiedział minister Michał Dworczyk. W środę o godzinie 10.00 Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 108 nowych przypadkach i 8 ofiarach śmiertelnych.

Dynamika wzrostu zachorowań została opanowana. Służba zdrowia radzi sobie z sytuacją, ale koronawirus wciąż stanowi problem – przekonywał w Polskim Radiu Michał Dworczyk, szef KPRM. Najtrudniejsza sytuacja nadal jest na Śląsku.

– Kończy się akcja przesiewowych badań, czyli wymazów robionych wszystkim górnikom i rodzinom górniczym. Mamy nadzieję, że dzięki tym wszystkim działaniom zakażeń dynamika przyrostu zakażeń na Śląsku zostanie powstrzymana – oznajmił Michał Dworczyk.

Rząd cały czas obserwuje sytuację i będzie podejmował decyzje adekwatne do jej rozwoju.

– Premier i minister zdrowia mówili, że gdyby sytuacja się pogarszała, gdyby były takie przesłanki, mogą wrócić pewne ograniczenia, ale ja nie chciałbym dzisiaj prowadzić takich dywagacji. Zobaczymy, jak będzie rozwijała się ta choroba – oświadczył szef KPRM.

W ostatnich dniach dzienny przyrost zachorowań jest duży, ale i tak uniknęliśmy dramatycznego scenariusza, który obserwowaliśmy w innych krajach europejskich.

– To, co dla nas było najistotniejsze, to ograniczenie dynamiki zachorowań w taki sposób, by nie doszło do sytuacji, które widzieliśmy we Włoszech czy Hiszpanii. Tam przez to, że był bardzo duży napływ chorych, służba zdrowia nie radziła sobie. Lekarze stawali przed tak dramatycznymi wyborami, jak decyzja, kogo podłączyć do respiratora, a komu takiego urządzenia nie przydzielać, bo po prostu było zbyt dużo chorych – podkreślał Michał Dworczyk.

Minister zdrowia przyznaje, że obecnie transmisja pozioma jest niewielka, a epidemia pojawia się ogniskowo. Wysokich wyników, według prof. Łukasza Szumowskiego, powinniśmy spodziewać się jeszcze przez najbliższych 10 dni.

TV Trwam News

drukuj