fot. PAP/Andrzej Grygiel

Min. J. Czaputowicz: Chcemy silnego budżetu UE

Chcemy silnej Unii Europejskiej, a co za tym idzie – silnego budżetu UE, będziemy artykułować nasze cele w tym zakresie – zapowiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Pytany w TVP Info, czy Polska będzie „grała niezgodą”, jeśli Unia Europejska w kwestii budżetu będzie proponowała rozwiązania niekorzystne dla naszego regionu, Czaputowicz odparł, że „Unia Europejska to także państwa naszego regionu”.

„Będziemy artykułować nasze cele, jesteśmy za silną Unią Europejską, a co za tym idzie – ambitnym budżetem i utrzymaniem tych tradycyjnych polityk” – mówił Jacek Czaputowicz.

Jak wskazał, dyskusja na temat kształtu unijnego budżetu trwa od ponad roku.

„Są różne interesy państw, ale my jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że chcemy silnej Unii Europejskiej i silnego budżetu” – powiedział szef reosrtu.

Odnosząc się do chęci utrzymania „tradycyjnych polityk”, Jacek Czaputowicz wskazał na fundusze ze Wspólnej Polityki Rolnej oraz Funduszu Spójności.

„Te wszystkie państwa, które przystąpiły do Unii Europejskiej 15 lat temu i później, one są gorzej rozwinięte niż średnia Unii Europejskiej, więcej zyskują z tego budżetu niż płacą” – wskazywał szef MSZ.

Zaznaczył jednak, że jeśli chodzi o sojuszników w kwestii budżetu podział nie jest „czarno-biały”.

„Jeśli chodzi o utrzymanie finansowania rolnictwa, naszym sojusznikiem jest Francja, gdzie jest dużo farmerów, rolników” – powiedział Jacek Czaputowicz.

Projekt przyszłego unijnego budżetu, krytykowany przez wiele państw, został przedstawiony przez Komisję Europejską w maju ub.r. Zakładał on m.in., że z Funduszu Spójności Polska otrzyma o 23 proc. środków mniej niż obecnie. Mimo to Polska pozostałaby największym beneficjentem tych środków.

PAP/RIRM

drukuj