fot. PAP/Andrzej Grygiel

M. Romanowski dla „Naszego Dziennika”: Adopcja nie dla par jednopłciowych

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie rozwiązań prawnych, które uniemożliwią adopcję dzieci przez pary homoseksualne – napisał poniedziałkowy „Nasz Dziennik”.

„W mojej ocenie należy zmienić ustawę o aktach stanu cywilnego w taki sposób, żeby wyraźnie wyłączyć tego typu możliwość, czyli dokonywania transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego sprzecznych z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego” – stwierdził w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Romanowski podkreślił, że mimo iż jest to „ewidentnie sprzeczne z zasadami polskiego porządku prawnego”, sądy administracyjne zezwoliły ostatnio na taki wpis.

„Jeżeli sądy nie rozumieją takiej klauzuli, to trzeba wyraźnie zapisać w przepisach, że transkrypcja w tego typu sytuacjach jest niedopuszczalna” – powiedział dr Marcin Romanowski.

W wywiadzie, którego udzielił „Naszemu Dziennikowi” zaznaczył jednocześnie, że to nie oznacza „krzywdzenia dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w tego typu sytuacji prawnej” i dodał, że „powinno się wprowadzić regulacje, które umożliwią wydanie im dowodu osobistego, jeżeli biologiczny rodzic jest Polakiem”.

PAP/RIRM

drukuj