fot. PAP/Albert Zawada

Min. A. Niedzielski: Program „FEnIKS” traktujemy jako jedno z narzędzi, które pomaga nam w osiąganiu celów

Program „FEnIKS” – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 – traktujemy jako jedno z narzędzi, które pomaga nam w osiąganiu celów – wskazał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Wśród priorytetów wymienił inwestowanie w podstawową opiekę zdrowotną, rozbudowę pomocy ambulatoryjnej, reformę psychiatrii i nakłady na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Szef resortu zdrowia uczestniczył w Warszawie w konferencji dotyczącej podpisania porozumień na realizację programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027”, z udziałem m.in. ministra funduszy i polityki regionalnej, Grzegorza Pudy, oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego.

„Myślę, że dzisiejszy dzień to jest dobra chwila do refleksji na temat drogi, jaką przeszliśmy. (…) Dziś wieńczymy kilkunastomiesięczny proces ustalania programu, szczegółów technicznych priorytetów” – zaznaczył.

„My w zdrowiu opracowaliśmy dokument, który definiuje nam perspektywę strategiczną, nazywa się >>Zdrowa Przyszłość<<. Jest dostępny na stronach internetowych, zachęcam do lektury” – dodał szef MZ.

Wskazał, że zdefiniowano w nim kilka najważniejszych priorytetów.

„Program >>FEnIKS<< (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 –PAP) traktujemy, jako jedno z narzędzi, które pomaga nam w osiąganiu celów” – zaznaczył minister.

W programie tym, jak kontynuował, resort skoncentrował się na celu, jakim jest „przywracanie racjonalności piramidy świadczeń”.

„Wszyscy wiemy, że świadczenia zdrowotne powinny układać się w piramidę, gdzie najszerszą podstawą są świadczenia udzielenia najbliżej obywatela, czyli podstawowa opieka zdrowotna, leczenie ambulatoryjne” – wyjaśniał.

Minister akcentował, że w ostatnich latach państwo polskie bardzo dużo zainwestowało w szpitalnictwo, a „instrument FEnIKS jest wykorzystywany, aby wzmacniać podstawowe, niższe poziomy piramidy świadczeń”.

Adam Niedzielski mówił, że zdefiniowane zostały cztery ważne priorytety.

„Te priorytety tworzą kompletny obraz, z innymi narzędziami, jakie wykorzystujemy, który pokazuje ogromną, niespotykaną w ostatnich latach skalę inwestowania w system opieki zdrowotnej, który w ostatnich pięciu, sześciu latach dokonuje totalnej zmiany jakościowej” – powiedział minister.

„Tak, jak powoli zaczyna to być widoczne w szpitalach, tak dzięki programowi FEnIKS, będzie to widoczne również w przychodniach” – zaznaczył.

Szef MZ mówił, że pierwszym priorytetem jest inwestowanie w podstawową opiekę zdrowotną.

„Program jest związany z bardzo dużym przedsięwzięciem, które wdrażamy w postaci opieki koordynowanej, czyli poszerzenia możliwości udzielania świadczeń na poziomie lekarza rodzinnego. Tam będzie więcej diagnostyki, tam będzie więcej możliwości kompleksowego zaopiekowania pacjenta, a to wymaga inwestycji w przychodnie” – powiedział.

Drugi priorytet, jak kontynuował, to kwestia rozbudowy pomocy ambulatoryjnej.

„Będziemy rozbudowywali przyszpitalne przychodnie, tak, by część usług, które są realizowane w szpitalach przesuwać na jednodniowe procedury, na krótkie wizyty, żeby leczenie w pewnych zakresach oznaczało konieczność hospitalizacji” – wskazał szef MZ.

Trzeci z priorytetów, jak wyliczył, to psychiatria.

„To odzwierciedlenie problemów, o których od zawsze rozmawialiśmy i które teraz też są widoczne. Mamy małą liczbę specjalistów. Dokonaliśmy wielkiego przedsięwzięcia w postaci reformy psychiatrii, zarówno dziecięcej, jak i dla dorosłych – przenieśliśmy ciężar leczenia ze szpitali do opieki środowiskowej” – mówił szef MZ.

Ostatni z priorytetów, jak podał, to Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

„Chodzi m.in. o bardzo duże inwestycje, przede wszystkim w centrum symulacji” – podał.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl