fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. A. Niedzielski: Rozważamy ewentualność dokupienia szczepionek na COVID-19

Rozważamy ewentualność dokupienia szczepionek na COVID-19 – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia wraz z szefem KPRM Michałem Dworczykiem przedstawił stan realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Od ponad tygodnia trwają w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Dotychczas zaszczepiono 100 tys. osób.

Jednocześnie tempo szczepień zależy w dużej mierze od dostaw szczepionek, a te są nadzorowane przez koncerny farmaceutyczne.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że Narodowy Program Szczepień był poddany konsultacjom i jest cały czas dostępny na rządowej stronie gov.pl. Zaapelował do opozycji o wspólną walkę z tzw. fake newsami na temat szczepień.

– Liczba informacji, które należy uznać po prostu za bzdury – bo nie znajduję na to innego określenia – jest przytłaczająca. Staramy się oczywiście cierpliwie wyjaśniać różne niuanse. Absurdy rozsiewane są przez środowisko, które jest przeciwne wykonywaniu szczepień – powiedział minister.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1346405007483146241

„Grupa pierwsza” rozpocznie szczepienia 25 stycznia. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele – wskazywał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Michał Dworczyk.

– Producenci zmienili harmonogramy dostaw, a w konsekwencji do końca marca możemy się spodziewać szczepionek dla 2,9 mln osób. Jeśli chodzi o „grupę pierwszą”, tę najbardziej wrażliwą, gdzie są nasi seniorzy, będzie to 2,2 mln szczepionek dla grupy, która liczy 10 mln osób. W tym kontekście musimy w sposób elastyczny zmienić plan – zaznaczył Michał Dworczyk.

Do końca tego, a najdalej na początku przyszłego tygodnia, zostanie przedstawiona propozycja funduszu kompensacyjnego przy ewentualnych powikłaniach po szczepieniu przeciw COVID-19. Propozycja zostanie ujęta w formie ustawy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj