fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jest odpowiedź szefa resortu zdrowia na obawy kilku profesorów nauk medycznych dot. szczepionki przeciwko COVID-19

Minister zdrowia odpowiada na wątpliwości wobec szczepionki na koronawirusa. Twierdzi, że środek jest bezpieczny, skuteczny i nie wpływa negatywnie na człowieka. Wcześniej swoje obawy wobec szczepionki wyraziło kilku profesorów nauk medycznych.

Szczepionka przeciw COVID-19 miała powstać dopiero za kilka lat, a ostatecznie wprowadzono ją do obiegu po kilku miesiącach. Nie może być zatem w pełni skuteczna i bezpieczna – to jeden z najczęściej pojawiających się zarzutów wobec szczepionki przeciw koronawirusowi. Obawy budzi nie tylko wśród zwykłych obywateli, ale także wśród medyków. Zaniepokojenie masowymi szczepieniami nie do końca sprawdzonym środkiem wyrazili także profesorowie.

Naukowcom odpowiedzieli we wspólnym oświadczeniu minister zdrowia, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

„Szczepienia na przestrzeni ostatnich lat, a szczególnie od drugiej połowy XX wieku, w związku z rozwojem nauki i techniki, są coraz bezpieczniejsze i przynoszą ogromne korzyści dla społeczeństw” – czytamy w oświadczeniu.

W liście skierowanym do naukowców autorzy wskazują, że szczepionki przeszły wszystkie niezbędne etapy testów, a ostateczna decyzja o zatwierdzeniu szczepionki podejmie niezależny organ – Europejska Agencja Leków.

„Naukowcy na całym świecie stosowali różne podejścia, aby zmaksymalizować szanse na opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciw COVID-19. […] Twierdzenie, że szczepionka mRNA przeciw COVID-19 modyfikuje ludzki genom jest niezgodne z podstawowymi zasadami biologii komórki” – napisano w oświadczeniu.

Europejska Agencja Leków wyda opinię o szczepione w najbliższy poniedziałek.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl