fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. A. Moskwa: Rząd Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział zdecydowaną wojnę mafiom śmieciowym

Do Polski nie wpływają śmieci komunalne i śmieci niebezpieczne; rząd Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział zdecydowaną wojnę mafiom śmieciowym – oświadczyła w piątek w Sejmie minister klimatu i środowiska,  Anna Moskwa.

„Rząd PO-PSL stworzył w Polsce eldorado dla mafii. Rząd PO-PSL sprowadził do Polski 6 mln ton śmieci i zaminował cały kraj. W 2013 r. wysłaliście zaproszenie do całego świata do przywożenia odpadów. Punkty zbiórki odpadów wyłączone z przedsięwzięć, które mogą oddziaływać na środowisko” – mówiła w Sejmie minister Anna Moskwa.

Polityk wskazywała, że rząd PO-PSL wysłał zaproszenie do przywożenia śmieci do całego świata.

„Dowiedziała się o tym Wenezuela, San Salwador, Niemcy, Włochy. Ta wiadomość rozeszła się po całym świecie i wszystkie państwa rozpoczęły przywożenie śmieci do Polski” – powiedziała.

Jak mówiła, „mafie śmieciowe czuły się w Polsce bezkarnie”.

„Inspektor Ochrony Środowiska mógł odwiedzić zakład zajmujący się odpadami od godz. 8.00 do godz. 16.00 po uprzednim poinformowaniu zakładu z siedmiodniowym wyprzedzeniem” – zaznaczyła.

Minister podkreśliła, że „rząd PiS wypowiedział zdecydowaną wojnę mafiom śmieciowym”. Jak dodała, m.in. powstały wydziały przestępczości w inspektoracie ochrony środowiska, wprowadzono system SENT, który jest analogiczny do systemu obrotu paliwa; kary więzienia – do 12 lat za import niebezpiecznych odpadów do Polski i do 10 mln za nieprawidłowości w obrocie odpadami.

„Do Polski nie wpływają śmieci komunalne i śmieci niebezpieczne” –  zapewniła Anna Moskwa.

Dodała, że rząd Prawa i Sprawiedliwości uszczelnił system.

Jak mówiła, rząd nie pozwoli, „żeby polski podatnik płacił za obce śmieci”.

„Dlatego wyegzekwowaliśmy odbiór śmieci z Wielkiej Brytanii i  wyegzekwujemy od Niemiec. Dlatego przedwczoraj złożyliśmy do KE skargę, jako wstępny etap postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości, żeby odebrali 35 tys. ton śmieci z siedmiu składowisk, za które jesteście odpowiedzialni” – powiedziała minister.

W czwartek Komisja Europejska otrzymała skargę Polski na Niemcy za nielegalnie przywiezione odpady.

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości odpowiedzialnie podchodzi do ochrony środowiska i dlatego przeznaczyliśmy dwa razy tyle środków na ochronę środowiska niż wy – 40 mld ze środków krajowych na ochronę środowiska” – powiedziała szefowa MKiŚ.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl