Kto stanie na czele PO?

Dziś przed pierwszym posiedzeniem Sejmu zbierze się nowy Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej, który prawdopodobnie wybierze swego przewodniczącego.

Kandydatami na to stanowisko są Ewa Kopacz i Sławomir Neumann. Premier Ewa Kopacz chce także ubiegać się o fotel lidera partii. Jej konkurentami mają być szef MSZ Grzegorz Schetyna i minister sprawiedliwości Borys Budka. Najprawdopodobniej jednak – jak wynika z zapowiedzi szefa MAC Andrzeja Halickiego – głosowanie w sprawie wyboru lidera PO odbędzie się na przełomie tego i przyszłego roku.

Dr Lech Jańczuk z Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL-u zwraca uwagę, że dotychczasowa szefowa rządu ma nikłe szanse na objecie przywództwa w macierzystym ugrupowaniu.

– Pani Ewa Kopacz była bardzo spolegliwa w stosunku do Donalda Tuska. Po przegranych wyborach nie dawałbym jej zbyt wielkich szans. Myślę, że największe szanse na przywództwo w Platformie Obywatelskiej ma Grzegorz Schetyna, ponieważ ma on silne struktury lokalne. Pamiętamy konflikt Grzegorza Schetyny z Donaldem Tuskiem – konflikt przegrany przez Schetynę, ponieważ mówił on rok temu, że stawia się do dyspozycji i chętnie będzie współpracował w strukturach. Nie był to jednak konflikt przegrany na tyle, żeby musiał się z PO żegnać. Ma więc silne struktury, zwłaszcza w terenie. W momencie, kiedy Donald Tusk jest zajęty pracą w Brukseli, raczej Ewa Kopacz nie ma szans w konfrontacji z Grzegorzem Schetyną o przywództwo – zwrócił uwagę dr Lech Jańczuk.

Na piątek natomiast zaplanowane jest posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Mają na niej zapaść decyzje w sprawie wyboru władz w kołach, powiatach i regionach. Z rozmów Polskiej Agencji Prasowej z członkami władz PO wynika jednak, że pomysł ten prawdopodobnie nie zyska akceptacji większości członków Rady.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl