By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Mija dziś termin zgłaszania kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

W związku z kończącą się kadencją obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, posłowie mogą zgłaszać w Sejmie kandydatów na to stanowisko. Dziś jest ostatni dzień zgłaszania kandydatur.

Kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy wystawiły kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, która obecnie w biurze Rzecznika zajmuje się koordynowaniem sądowych postępowań strategicznych.

Szans na jej poparcie nie widzi jednak Prawo i Sprawiedliwość. Według medialnych informacji kandydatem tej partii ma być poseł Bartłomiej Wróblewski, specjalista od prawa konstytucyjnego. Z kolei PSL może wystawić Jana Śpiewaka, znanego z zaangażowania w życie społeczne.

Kto ostatecznie zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich, zdecyduje parlament, dlatego ważne, by zgłoszony kandydat cieszył się poparciem zarówno Sejmu, jak i Senatu.

Wiceprzewodniczący Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych mówi, że nowy rzecznik w przeciwieństwie do Adama Bodnara powinien działać na rzecz wszystkich obywateli.

– Rzecznik powinien stać na straży tych norm, które w konstytucji się znalazły w sposób wszechstronny i bezstronny. Bronić praw wszystkich obywateli, a nie tylko tych, którzy politycznie czy ideologicznie z rzecznikiem się zgadzają. Rzecznik nie powinien zamieniać swoich poglądów politycznych czy ideologicznych w prawa człowieka, czy też opowiadać o nich z użyciem języka praw człowieka, ale  oddzielić w jasny sposób swoje osobiste przekonania od konstytucyjnej misji, którą realizuje – powiedział dr Tymoteusz Zych.

Prawnicy Ordo Iuris, podsumowując mijającą we wrześniu kadencję obecnego Rzecznika, zwrócili uwagę, że wielokrotnie wspierał on ideologiczne postulaty ruchu LGBT.

 

RIRM

drukuj