fot. Dawid Bagiński

Konkurs na nazwy nowych wysp, które powstaną na polskich wodach

Od dziś do końca miesiąca można zgłaszać propozycje nazw dla trzech, nowych sztucznych wysp, które powstaną na polskich wodach. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

https://twitter.com/MGMiZS_GOV_PL/status/1291741084326998018

Pierwsza z wysp powstanie w wyniku przekopu Mierzi Wiślanej. Jej powierzchnia wyniesie 181 hektarów. Wyspa stanowić będzie miejsce lęgowe oraz miejsce odpoczynku ptaków. Dwie kolejne powstaną na Zalewie Szczecińskim, jako efekt modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin.

– Wyspa północna o powierzchni 123 hektarów, średniej wysokości 5 metrów – tutaj mówimy o wysokości już odłożonego refulatu. Korona wyspy będzie też, podobnie jak wyspa na Zalewie Wiślanym, ok. 2 metrów. Wyspa południowa W 28, wyspa większa 250 hektarów, podobna wysokość. Przeznaczenie tych wysp to podobnie, jak w przypadku wyspy na Zalewie Wiślanym: cele środowiskowe, czyli wytworzenie siedlisk – mówił dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Propozycje nazw dla wszystkich trzech wysp można będzie nadsyłać od 10 do 31 sierpnia na adres email: konkurs@mgm.gov.pl. Najlepsze propozycje trafią do drugiego etapu, polegającego na ogólnopolskim głosowaniu internetowym. Głosowanie odbędzie się we wrześniu. Dla każdej z wysp można zaproponować tylko jedną nazwę. Autorzy zwycięskich nazw otrzymają pamiątkowe grawertony.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj