Mieszkańcy Mielna będą rozmawiać o specustawie jądrowej

Samorządy i społeczności lokalne sprzeciwiają się specustawie jądrowej. W Mielnie odbędzie się dziś spotkanie w tej sprawie. Mieszkańcy gminy chcą skierować specustawę do TK poinformowała IAR.

Dokument powstał przy współpracy samorządów, m.in. Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Karlina, Manowa i Rewala sprzeciwiających się budowie elektrowni w Gąskach. Wniosek popierają parlamentarzyści z okręgu koszalińskiego. Chodzi o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących, m.in. przygotowania i realizacji inwestycji związanych z energetyką jądrową.

Dwa lata temu (w referendum) 94 proc. mieszkańców gminy Mielno opowiedziało się przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu.

Poseł Czesław Hoc powiedział, że ewentualna lokalizacja elektrowni to działania wbrew woli społeczeństwa i uderzenie w Pomorze Środkowe.

– Społeczność lokalna nie wyraziła zgody na tego rodzaju lokalizację pierwszej elektrowni. Dlatego dziwi nas fakt, że pomimo wielu zapewnień oficjalnych miarodajnych czynników, nie będzie budowy elektrowni w Gąskach. Jednakowoż w lutym 2014 roku ówczesna minister rozwoju i infrastruktury, Elżbieta Bieńkowska, poleciła badania lokalizacyjne i to jest rzeczą niepokojącą. Ten rząd nie słucha obywateli, nie słucha ludności miejskiej, lokalnej i działa też wbrew polityce prorozwojowej naszego Pomorza Środkowego – zauważył Czesław Hoc.

Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę gminy Mielno i uznał, że PGE może prowadzić badania na terenie Gąsek.

Gąski, obok Choczewa i Żarnowca, są potencjalną lokalizacją elektrowni atomowej w Polsce. Elektrownia ma powstać do 2024 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl