fot. PAP/Zbigniew Meissner

Min. A. Moskwa: W tym tygodniu dołączy amerykański wykonawca pierwszej elektrowni atomowej

W tym tygodniu dołączy kolejny podmiot amerykański w projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Będzie to wykonawca – poinformowała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, w Radiu RMF24. Dodała, że w tym roku będzie umowa na usługi inżynieryjne, projektowe.

Szefowa resortu klimatu i środowiska na antenie RMF24 została zapytana o to, jak układają się nasze relacje z Amerykanami i budowanie elektrowni atomowej. W tym kontekście poinformowała, że „Już w czwartek dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański. Będzie to wykonawca”.

„Analizowaliśmy liczne projekty, gdzie były problemy z realizacją. W wielu tych miejscach problemem było to, że wykonawca dołączył zbyt późno, na etapie np. budowy. Ważne, żeby wykonawca był jak najwcześniej w procesie, żeby uczestniczył w procesie projektowania, aby uniknąć potem błędów czy roszczeń” – powiedziała Anna Moskwa.

Dodała, że więcej szczegółów będzie podane w czwartek podczas konferencji prasowej.

„W tym roku (będzie – red.) jeszcze duża umowa na usługi inżynieryjne, na prace projektowe. To bardzo ważny etap” – zaznaczyła.

Jak poinformowała, w poniedziałek zamknięto „przedostatnią rundę rozmów środowiskowych z przedostatnim partnerem, czyli z Duńczykami”.

„Przed nami już tylko Austria. (…) Zamknęliśmy ze wszystkimi innymi zainteresowanymi, co pozwala optymistycznie patrzeć na dalsze etapy wydawania decyzji środowiskowej” – powiedziała.

Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał technologię Westinghouse (AP1000). Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową w lokalizacji na Pomorzu miałyby powstać trzy reaktory AP1000.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej spółka Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestor i przyszły operator ubiega się o decyzję środowiskową dla lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu nad Bałtykiem. Badania tego miejsca oraz alternatywnej lokalizacji (Żarnowiec) trwały formalnie od 2013 r., a w praktyce od 2017 r., i pozwoliły na sporządzenie raportów środowiskowych dla obu tych miejsc i skierowania w marcu 2022 r. wniosku o decyzję środowiskową dla Lubiatowa-Kopalina, dla trzech reaktorów AP-1000 firmy Westinghouse.

W połowie kwietnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska informowała, że w czasie konsultacji transgranicznych Polska udzieliła Niemcom wszelkich wyjaśnień w sprawie budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej w województwie pomorskim.

Konsultacje transgraniczne prowadzone są w oparciu o akt prawa międzynarodowego (konwencję z Espoo) i stanowią część postępowania, którego celem jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MW w województwie pomorskim. Do wyników postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko, w tym uwag i wniosków zgłoszonych przez państwa biorące udział w postępowaniu, GDOŚ odniesie się w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Jak wówczas informowano, konsultacje merytoryczne o charakterze transgranicznym pomyślnie zakończono z sześcioma państwami – Czechami, Estonią, Finlandią, Holandią, Łotwą i Węgrami.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl