Rządowe rozmowy ws. atomu

Polska energetyka jądrowa będzie tematem spotkania premiera Donalda Tuska z ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim, ministrem skarbu Mikołajem Budzanowskim oraz prezesem Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztofem Kilianem. Spotkanie odbędzie się dziś  po posiedzeniu rządu.

W piątek w Sejmie premier mówił, że program energetyki jądrowej został opisany przez rząd dość szczegółowo, natomiast elektrownię będzie budował nie rząd, tylko inwestor, i chodzi o bardzo poważne pieniądze.

„Musimy zaangażować pieniądze spółek Skarbu Państwa, być może także innych podmiotów, dlatego my będziemy pomagali, ale tutaj decydentów będzie więcej, niż tylko rząd” – mówił Donald Tusk.

Obecny plan rządu zakłada wybudowanie przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6000 MW. Według aktualnej strategii PGE pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.

Prof. pos. Jan Szyszko, były minister środowiska wskazuje na błędne rozwiązania proponowane przez obecny rząd w kwestii energetyki jądrowej.

– To jest konsekwentna polityka obecnego układu rządzącego PO-PSL, która poprzez pakiet klimatyczno-energetyczny – przyjęty przez tę koalicję, blokowanie polskich zasobów energetycznych, niszczenie polskiego bezpieczeństwa energetycznego prowadzi do uzależniania się od obcych technologii – zaznacza prof. pos. Jan Szyszko.

Były minister środowiska zwraca uwagę, że Polska dalece odbiega od możliwości ochrony swojego bezpieczeństwa energetycznego na bazie bogactw, które posiada.

– Polska – kraj, który na bazie polskich zasobów energetycznych posiada 100 proc. możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, który posiada m.in. polski węgiel kamienny, polski węgiel brunatny i geotermie, zgadza się na blokowanie ich i uzależnia się od obcych technologii – akcentuje poseł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl