Raport ONZ oskarża Iran o łamanie praw człowieka

W 2012 roku w Iranie przypadki łamania praw człowieka, w tym praw kobiet oraz mniejszości religijnych i etnicznych, stały się częstsze i bardziej brutalne – głosi raport ONZ przedstawiony w Genewie.

Sprawozdawca ONZ zajmujący się prawami człowieka w Iranie, a zarazem były minister spraw zagranicznych Malediwów Ahmed Shaheen, który przedstawił raport, podkreślił, że prawa człowieka są „coraz poważniej” naruszane przez Teheran.

W 2012 roku w Iranie odbyło się 297 oficjalnych, zapowiedzianych przez rząd egzekucji. Wykonano też około 200 „tajnych wyroków śmierci”, o których poinformowały rodziny zabitych lub przedstawiciele władz więziennych bądź wymiaru sprawiedliwości. 58 egzekucji wykonano publicznie.

Raport ONZ wskazuje na „częste i niepokojące akcje represyjne rządu, wymierzone w wielu członków społeczności cywilnej”, co, jak wyjaśnia AFP, jest zawoalowaną informacją o represjach stosowanych wobec dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

Dokument przedstawiony przez Shaheena zwraca również uwagę na częste przypadki tortur oraz stosowanie różnych form przemocy wobec zatrzymanych.

Represje dotknęły też osoby, które próbowały nawiązać kontakt ze sprawozdawcą ONZ. Sam Shaheen nie mógł udać się do Iranu i przygotował raport na podstawie relacji irańskich emigrantów oraz osób przebywających w Iranie, w tym nawet więźniów.

PAP/RIRM

drukuj