fot. wikipedia

Trybunał ONZ: R. Mladić przyczynił się do zbrodni wojennych w Sarajewie

Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić znacznie przyczynił się do popełnienia zbrodni wojennych w Sarajewie i osobiście wydawał rozkazy w sprawie ostrzału tego miasta – uznał w środę ONZ-owski trybunał ds. dawnej Jugosławii w Hadze.

Według trybunału Ratko Mladić znacznie przyczynił się też do ludobójstwa i popełnienia zbrodni wojennych w Srebrenicy, gdzie oddziały Serbów bośniackich w 1995 roku wymordowały ok. 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

Ratko Mladić z powodu swego nieodpowiedniego zachowania został usunięty z sali rozpraw, gdzie odczytywany jest wyrok w jego sprawie. Były dowódca wstał i rozzłoszczony zaczął krzyczeć na sędziów i oskarżać ich o kłamstwa.

„Oni kłamią, wy kłamiecie. Źle się czuję” – mówił.

Wcześniej obrona próbowała opóźnić ogłoszenie historycznego werdyktu. Sędziowie zgodzili się na pięciominutową przerwę, która ostatecznie przedłużyła się do godziny. W tym czasie byłemu dowódcy zmierzono ciśnienie. Sędziowie odrzucili jednak wniosek obrony o wstrzymanie rozprawy z powodu wysokiego ciśnienia tętniczego Ratko Mladicia.

PAP/RIRM

drukuj