Kolejna skandaliczna wypowiedź Sikorskiego?

„Nie możecie Rosjanom oddać tego Donbasu? Nie byłoby problemu!” – miał powiedzieć były minister Radosław Sikorski do szefa MSZ Ukrainy. Kontrowersyjne żarty byłego szefa polskiej dyplomacji podczas szczytu NATO w Newport opisuje dziś jeden z tygodników.

O obecnym marszałku sejmu Radosławie Sikorskim ostatnio było głośno z powodu jego wywiadu dla amerykańskiego portalu. Miał on powiedzieć, że Władimir Putin proponował Donaldowi Tuskowi rozbiór Ukrainy. Ostatecznie Sikorski stwierdził, że takiego spotkania w ogóle nie było. Wcześniej Sikorski wulgarnym językiem zasłynął jako jeden z bohaterów rządowej afery taśmowej. Teraz tygodnik ujawnia kolejne kompromitujące wypowiedzi marszałka Sejmu.

Radosław Sikorski to bardzo kontrowersyjna osoba. Siedem lat jego polityki negatywnie wpłynęło na wizerunek polskiej dyplomacji – mówi europoseł Karol Karski, były wiceminister spraw zagranicznych.

 – Mamy co chwilę do czynienia z gafami, niezręcznościami. Jednocześnie można powiedzieć, że te wszystkie wypowiedzi, które klasyfikowane są po upublicznieniu jako żarty, tak naprawdę są bardzo negatywnie odbierane przez środowisko międzynarodowe. Nie żartuje się z integralności terytorialnej innego państwa, z przynależności określonego terytorium do danego państwa. To jest po prostu wypowiedź i jeśli w tej chwili Radosław Sikorski mówi do ministra spraw zagranicznych Ukrainy, podobno żartem, że powinien oddać Donbas i wszyscy byliby z tego zadowoleni, i byłoby po problemie. To jest więcej niż gafa, to jest więcej niż niezręczność. To jest po prostu poważny błąd – stwierdził europoseł Karol Karski.  

Partie opozycyjne domagały się odwołania Radosława Sikorskiego z funkcji Marszałka Sejmu.

RIRM

drukuj