fot. PAP/Andrzej Lange

Międzynarodowa debata o skutkach II wojny światowej

W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej Muzeum Historii Polski wraz z partnerami zorganizowało dyskusję poświęconą skutkom tego wydarzenia. Do udziału w konferencji zaproszono historyków m.in. z Ukrainy, Niemiec oraz Litwy.

Konferencja została podzielona na trzy panele tematyczne. Pierwszy został poświęcony pamięci o II wojnie: kultywowaniu, zapominaniu, a w końcu – jej politycznym wykorzystaniu. W drugim goście omówili prawne problemy wynikające z II wojny, takie jak kwalifikacja poszczególnych zbrodni jako ludobójstwa, wzajemne uznawanie granic czy zasadność odszkodowań. Trzecią część poświęcono dyskusji o tym, w jakim stopniu wejście Armii Czerwonej było dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej „wyzwoleniem”, w jakim nową okupacją, a także o tym, jak upadek komunizmu wpłynął na studia nad II wojną światową.

Trzy główne problemy debaty to kwestie dzielące narody do dziś – powiedział otwierając debatę minister kultury prof. Piotr Gliński.

– Kwestia pamięci historycznej w Europie, która jest inna na Zachodzie, inna w Rosji, a inna w Europie Środkowo-Wschodniej. Druga kwestia to pewne spory prawne, które nie zostały zakończone mimo upływu 75 lat, takie jak choćby kwestia odszkodowań czy zwrotu utraconych dóbr kultury. Wreszcie trzecia część dyskusji poświęcona współczesnej historiografii oraz temu w jaki sposób w ciągu ostatniej dekady zmieniały się badania i oceny II wojny światowej w dyskusjach historycznych – powiedział prof. Piotr Gliński.

Konferencja jest największym wydarzeniem naukowym organizowanym w tym roku przez Muzeum Historii Polski. Partnerami przedsięwzięcia są Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl