fot. PAP/Paweł Supernak

Marszałek Sejmu: Nasze wewnętrzne sprawy powinniśmy rozstrzygać w Polsce

Nasze wewnętrzne sprawy powinniśmy rozstrzygać w Polsce, nie widzę powodu, by ktokolwiek z zewnątrz ingerował w polskie prawo – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, komentując wizytę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w Brukseli.

Podczas briefingu przed posiedzeniem Sejmu marszałek Sejmu była pytana o dzisiejszą wizytę marszałka Senatu w Brukseli, gdzie Grodzki ma się spotkać m.in. z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Yourovą. Tematem rozmowy ma być uchwalona 20 grudnia ub.r. przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych.

„Uważam, że sprawy, które są wewnętrznymi polskimi sprawami tutaj powinniśmy rozstrzygać” – powiedziała Elżbieta Witek.

„Przypomnę, że sprawa dotyczy ustaw sądowych, one są w trakcie procedowania i dla mnie to jest nie do pomyślenia, że sprawy związane z polskim prawem, które są naszą wewnętrzną właściwością, w różnych państwach obowiązują bardzo różne systemy, nie widzę powodu, dla którego ktokolwiek z zewnątrz miałby ingerować w prawo polskie uchwalane w polskim Sejmie” – powiedziała.

Nowelizacja m.in. w Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN.

Po tym, gdy nowelizacja trafiła do Senatu marszałek Grodzki zwrócił się do Komisji Weneckiej o wydanie opinii o tych zmianach. Dziś marszałek Grodzki w Brukseli spotkać ma się z wiceszefową KE. W niedawnej rozmowie z PAP Grodzki oświadczył, że marszałek Senatu ma prawo do konsultacji z przyjaciółmi z Unii Europejskiej – odpowiedział w ten sposób na zarzut, że konsultując sprawę noweli ustawy sądowej z wiceszefową KE Vierą Yourovą przenosi polskie spory za granicę.

PAP

drukuj