M. Sadurska: politycy PO podgrzewają atmosferę wokół TK

„Z naszej perspektywy sytuacja jest zamknięta” – powiedziała podczas rozmowy w audycji „Aktualności Dnia”, w Radiu Maryja minister Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, odnosząc się do złożonego przez PO projektu uchwały wzywającego prezydenta do zaprzysiężenia trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez poprzedni Sejm.

Minister Małgorzata Sadurska w rozmowie z o. Piotrem Dettlaffem CSsR wskazała, że działania polityków Platformy Obywatelskiej mają na celu podgrzanie atmosfery wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Politycy PO chyba zapomnieli, że to oni byli tymi, którzy wzniecili pożar. On w tym momencie cały czas pali się wokół Trybunału. (…) Obecnie mamy taką sytuację, że – zgodnie z Konstytucją – Trybunał Konstytucyjny składa się z piętnastu sędziów. W tym momencie mamy piętnastu sędziów wybranych przez Sejm, z przyjętym ślubowaniem przez pana prezydenta – tłumaczyła szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Jak dodała, prezydent Andrzej Duda jest związany uchwałami podjętymi przez Sejm VIII kadencji, który uznał, że wybór pięciu sędziów TK podjęty przez poprzedni Parlament był niezgodny z prawem.

Trybunał nie badał, bo nie miał do tego prawa, prawidłowości wyboru sędziów i zgodności z prawem uchwał podejmowanych wtedy przez Sejm (red. VII kadencji). Te uchwały zostały przyjęte z bardzo mocnym uchybieniem prawa, już nie mówiąc o naruszeniu prawa. Większość sejmowa Platformy Obywatelskiej wybierała sobie korzystne dla siebie przepisy – albo z ustawy, albo z regulaminu, a te dwa akty prawne nie były ze sobą zsynchronizowane – mówiła minister Małgorzata Sadurska.

W jej ocenie niezrozumiałym jest zachowanie prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, który nie dopuszcza nowo zaprzysiężonych sędziów do orzekania.

To jest rzecz bardzo niebywała, dlatego że są to osoby wybrane na funkcje sędziów Trybunału Konstytucyjnego po przyjęciu ślubowania. O tym mówi Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, stają się pełnoprawnymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego i powinny wchodzić w składy orzekające – podkreśliła szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Minister wskazywała, że mamy do czynienia z próbą podgrzewania sporu politycznego oraz zniechęcenia Polaków do Prawa i Sprawiedliwości czy prezydenta Andrzeja Dudy. Skrytykowała także Platformę Obywatelską za chęć debaty o TK na forum Parlamentu Europejskiego.

Gdyby ta debata się odbyła, byłoby to bardzo dziwne z punktu widzenia dbania o wizerunek Polski. Co to by oznaczało? Oznaczałoby to, że nastąpiłoby rozstrzyganie decyzji autonomicznych organów państwa polskiego, czyli Sejmu czy prezydenta, którzy zostali wybrani w demokratyczny sposób, w demokratycznych wyborach – tłumaczyła Małgorzata Sadurska.

Jak zauważyła, zła atmosfera wokół TK jest podsycana także przez media mainstreamowe, unikające – według niej – debaty nad genezą tego, co wydarzyło się ws. Trybunału Konstytucyjnego. Zwróciła także uwagę na postronnych ekspertów.

Teraz pojawiają się eksperci, fachowcy, konstytucjonaliści, prawnicy, którzy oceniają obecną sytuację. Ja nie słyszałam ich głosu, kiedy w czerwcu zmieniano na szybko Ustawę o Trybunale Konstytucyjnym ani nie słyszałam ich głosu wtedy, kiedy 8 października Sejm, w którym większość miała Platforma Obywatelska, dokonywał wyboru sędziów z naruszeniem procedur – powiedziała minister.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP przypomniała o dwóch ustawach skierowanych do Sejmu przez Andrzeja Dudę. Chodzi o projekt obniżenia wieku emerytalnego i ustawę podwyższającą kwotę wolną od podatku.

Mam nadzieję, że będą one szybko uchwalone, ponieważ na te projekty czekają Polacy. Obniżenie wieku emerytalnego to główny postulat, z którym spotykaliśmy się w prezydenckiej kampanii wyborczej, ale również teraz, kiedy pan prezydent spotyka się z Polakami, kiedy jeździ na spotkania, spotyka się z ludźmi – dodała minister Małgorzata Sadurska.

Argumentując konieczność podwyższenia kwoty wolnej od podatku, zwracała uwagę, że jest to gest wykonany w stronę najuboższych, a obecna granica nieopodatkowanego dochodu jest niższa od sumy zapewniającej minimum egzystencji.

Całość rozmowy z minister Małgorzatą Sadurską w czwartkowej audycji „Aktualności Dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj