fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Pęk apeluje do marszałka T. Grodzkiego o jak najszybsze rozpoczęcie prac w Senacie nad ustawą ratyfikacyjną

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk ponowił apel do marszałka Senatu i większości senackiej o bezzwłoczne procedowanie ustawy ratyfikacyjnej o zasobach własnych Unii Europejskiej.

We wtorek w tej sprawie rozmowy z marszałkiem Tomaszem Grodzkim podjął wiceminister funduszy Waldemar Buda. Przekonywał go m.in., by nie modyfikować ustawy ratyfikacyjnej.

Na wtorkowej konferencji prasowej Marek Pęk zaznaczył, że zmiany nie będą zgodne z konstytucją, polskim prawem oraz rozporządzeniem Parlamentu i Rady Europejskiej. Zaapelował też o jak najszybsze rozpoczęcie prac w Senacie.

– 27 maja to termin, który niepokoi. Zapowiedź poprawek to także inicjatywa, która niepokoi nie tylko w Polsce, ale również w Unii Europejskiej. Dotychczas wszystkie unijne kraje ratyfikowały decyzję Rady bez poprawek. Ratyfikacja z poprawkami wprowadzi naprawdę bardzo poważne perturbacje na arenie europejskiej, międzynarodowej. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że Polska będzie wytykana przez inne państwa Unii Europejskiej jako jakiś hamulcowy uruchomienia wielkich pieniędzy, na które czekają Polacy i pozostali Europejczycy – akcentował Marek Pęk.

Już 20 krajów UE ratyfikowało decyzję Rady. Polski Sejm 4 maja uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii.

Ratyfikacja decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

RIRM

drukuj