M. Morawiecki: dwukadencyjność to bardzo dobry pomysł

Dwukadencyjność burmistrzów, wójtów i prezydentów miast to bardzo dobry pomysł – ocenił w poniedziałek minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem obecne rozwiązanie sprawia, że w miastach, powiatach, gminach tworzą się lokalne kliki.

Mateusz Morawiecki, w TVN24 był pytany o to, czy dobrym pomysłem jest wprowadzenie dwukadencyjności dla prezydentów, wójtów i burmistrzów.

„To bardzo dobry pomysł, on był już wcześniej w programie Prawa i Sprawiedliwości” – skomentował minister.

Jego zdaniem problemem jest to, że w powiatach miastach czy gminach tworzą się „kliki lokalne”.

„Myślę, że 95 proc. Polski doskonale teraz wie, o czym mówię” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Ocenił, że np. prezydenci miast mogą być lepsi czy gorsi, ale „tworzą wokół siebie istny dwór”.

Zwrócił uwagę, że są osoby, które w samorządach władzę sprawują 16 – 20 lat.

„Toż to królowie tyle nie rządzili dawniej, naprawdę wystarczy tego kandydowania!” – powiedział minister.

Mateusz Morawiecki odniósł się też do artykułu w „Der Spiegel”, w którym autor krytykuje pomysł zmian w polskiej ordynacji. Morawiecki zwrócił uwagę, że autor krytykuje tam rozwiązanie w Polsce, ale jednocześnie pochwala podobne rozwiązanie w Niemczech.

„Coś co u nich za Odrą jest dobre, u nas jest niedobre tylko dlatego, że rząd PiS to wdraża?” – ironizował premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki – pytany, czy kadencyjności nie należy też ograniczyć posłom i senatorom – odparł, że pomysł ten należy odnosić tylko do władz wykonawczych: wójtów, burmistrzów i prezydentów. Minister zaznaczył, że „posłowie i senatorowie nie tworzą wewnętrznego układu zarządzania”.

PAP/RIRM

drukuj