J. Kaczyński: TK może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządu

Bierzemy pod uwagę, że Trybunał Konstytucyjny może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządów dot. kadencyjności – powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla Polskiego Radia Wrocław prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński był pytany, czy nie obawia się, że proponowane przez PiS wprowadzenie od wyborów samorządowych w 2018 r. dwóch kadencji dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, jest złamaniem zasady niedziałania prawa wstecz.

„To nie jest działanie prawa wstecz, dlatego, że działanie prawa wstecz występuje wtedy, jeśli narusza się czyjeś prawa w sferze prywatnej, prawno-karnej, a w tym wypadku mamy od czynienia z innego rodzajem prawami. Ale sprawa jest do przedyskutowania” – podkreślił Prezes PiS.

Lider PiS dodał, że jego ugrupowanie bierze pod uwagę, że Trybunał Konstytucyjny może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządów dotyczących kadencyjności.

„Będziemy próbowali przekonać Trybunał Konstytucyjny. Uważamy, że to nie jest złamanie zasady niedziałania prawa wstecz, ale to jest kontrowersyjne i ostateczna decyzja będzie należała do Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Kaczyński był także pytany, czy Donald Tusk uzyska poparcie polskiego rządu w staraniach o kolejną kadencję na przewodniczącego Rady Europejskiej.

„My zawsze byliśmy za tym by popierać Polaków. Ale jeśli ktoś, kto jest Polakiem i pełni wysoką funkcję w UE opowiada się za rozwiązaniami, które są dla Polski skrajnie szkodliwe – przypomnę te pół miliona euro za każdego nieprzejętego uchodźcę, czy dokładnie mówiąc w większości chodzi o emigrantów ekonomicznych – to my takiej osoby, w moim przekonaniu, poprzeć po prostu nie możemy” – Jak zaznaczył były premier, mówi to jako szef partii.

Prezes PiS pytany czy poprze projekt ustawy umożliwiający w Polsce medyczne stosowanie marihuany odparł:

„To zależy, co będzie w tym projekcie. Jeżeli będzie chodziło o to by marihuana była stosowana leczniczo, a część lekarzy twierdzi, że to pomaga w pewnych przypadkach, to nie mam nic przeciwko temu” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Zaznaczył przy tym, że nie wie jak będzie wyglądał ostatecznych projekt ustawy.

„Nie będę popierać produkcji marihuany w Polsce” – dodał Jarosław Kaczyński.

PAP/RIRM/

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl