M. Morawiecki: Opozycja się buntuje, bo uchwalony budżet jest dla nich niebezpieczny

W programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ustawa budżetowa została uchwalona w sposób absolutnie legalny, a bunt opozycji wziął się stąd, że jest to najlepszy budżet w ciągu ostatnich 30 lat. Pokazaliśmy Polakom, że można wydawać pieniądze rozsądnie i odpowiedzialnie, a nie tak, jak było to robione za czasów ich rządów. Polityk odniósł się również do kwestii uszczelniania podatków.

Mateusz Morawiecki odnosząc się do kryzysu parlamentarnego w Polsce powiedział, że idealnie pasuje tu cytat z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „Oni i my – my i oni, na wyścigi – kto kogo przegoni!”

Tak właśnie Platforma Obywatelska i Nowoczesna się ze sobą goniły i zagoniły się w kozi róg. Narazili się w ten sposób na śmieszność. Dobrze się stało, jak się stało, ponieważ zachodnioeuropejska prasa, która zwykle nam nie sprzyja, też zauważyła, że przecież to Prawo i Sprawiedliwość jest spokojne. Ktoś się awanturuje na podwórku, my nie chcemy się na nim awanturować i przenosimy się na inne podwórko, a w związku z tym to my zachowujemy się w porządku. To zostało dostrzeżone zarówno przez społeczeństwo polskie, jak i zagranice – zaznaczył wicepremier.

Nie obawiam się o to, że lament opozycji mówiący o tym, że budżet został przyjęty nielegalnie odstraszy potencjalnych inwestorów.

Jak rzeczywistość przeczy faktom, to tym gorzej dla faktów. Faktem jest, że budżet jest uchwalony legalnie, podpisany przez prezydenta i było kworum, bo podpisało się 236 posłów – takie są fakty. Były tam kamery, więc każdego można sprawdzić. Nie ma najmniejszych wątpliwości, co do tego, że budżet jest legalny – wskazał Mateusz Morawiecki.

Ten budżet jest bardzo niebezpieczny dla opozycji i stąd te protesty – zaznaczył szef resortu rozwoju i finansów.

Ten budżet jest dla nich niebezpieczny, ponieważ jeżeli przez ten budżet my zrealizujemy w 2017 r. nasze obietnice – program Rodzina 500 Plus, Mieszkanie Plus, 75 Plus, czyli leki dla seniorów – i to wszystko zmieści się w ramach deficytu, który jest poniżej 3 proc. – a zapewniam, że się zmieści – to każdy się może zapytać, to co wyście robili przez te poprzednie osiem lat? Dlaczego wy nie przekazaliście tylu pieniędzy ludziom? Gdzie były polskie rodziny w waszej polityce? Stąd ten budżet jest bardzo niebezpieczny dla opozycji – wyjaśnił.

Kiedy doszliśmy do władzy, zastaliśmy państwo, które przez ostatnie 25 lat ciągle się zadłużało – wskazał Mateusz Morawiecki.

Opozycja mówi, że obecny budżet to dziurawa łódź i się awanturuje, że nie zmieścimy się w założonym deficycie. Ale nie powie, że to właśnie oni zadłużyli nasze państwo. My zakasaliśmy rękawy, łatamy te dziury i jednocześnie inwestujemy w przyszłość. Ściągamy najbardziej zaawansowane technologicznie inwestycje i jednocześnie przekazujemy pieniądze ludziom. Z samego programu 500 Plus jest to 40 mld zł, a jak doliczyć do tego jeszcze reformę emerytalną i obniżenie wieku emerytalnego, co w tym roku będzie rozpoczęte, to będzie kolejne 10 mld zł. To wszystko też się zmieści w budżecie – podkreślił polityk.

Realizujemy nie tylko programy społeczne, ale także i rozwojowe – dodał.

W tym roku o ponad 2 mld zł więcej wydamy na drogi i koleje. Tyle samo więcej wydamy na politykę obronną, co jest dla Polski niezwykle ważne. Również ponad 2 mld zł więcej wydamy na polskie rodziny, nie wliczając w to 500 Plus. Jednocześnie minister Tchórzewski restrukturyzuje trudny dzisiaj sektor górniczy. Trudny, ponieważ polityka klimatyczna Unii Europejskiej bardzo utrudnia nam prowadzenie działalności w zakresie energetyki – powiedział wicepremier.

Musimy jak Sherlock Holmes uszczelniać i badać wszelkie dziury, przez które wypływały podatki z kraju – podkreślił.

Te wszystkie inwestycje i programy wymagają pieniędzy. Rząd te pieniądze uzyskuje właśnie z uszczelnienia systemu podatkowego. Eliminujemy wszystkiego rodzaju karuzele podatku VAT i mafie. (…) W dzisiejszych czasach mafie nie są takie, jak w czasach Al Capone, ale są to ludzie siedzący przy komputerach, którzy tworzą karuzele poprzez tworzenie nowych firm, nowych rachunków, szybkich przelewów pomiędzy tymi rachunkami, a następnie szybko z tymi pieniędzmi uciekają za granicę. Ktoś w ten sposób dopuszczał funkcjonowanie państwa przez wiele lat i to był wielki błąd. My do tego nie dopuścimy – zaznaczył polityk.

Polski rząd na pewno będzie ścigał oszustów i nie dopuści do takich fałszerstw – dodał.

Już nawet Janosik nie dałby rady ze swoją ciupagą. My walczymy poprzez procedury uszczelniania cyberbezpieczeństwa, poprzez GPS, uszczelniamy również granice, bo każda cysterna i samochód ciężarowy, który przywozi towar, jest weryfikowany, czy rzeczywiście ten towar jest przywożony. To jest bardzo ciężka robota naszych służb specjalnych. Minister Kamiński i minister Błaszczak robią tutaj znakomitą robotę i bardzo pomagają w uszczelnianiu podatków, ponieważ ich funkcjonariusze czuwają i współpracują z nami. To pokazuje, że kiedy ministerstwa ze sobą współpracują, można osiągnąć znakomity efekt – podkreślił Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl