M. Błaszczak: Podpisanie ustaw o KRS i SN zakończyło w Polsce komunizm

Tydzień temu, kiedy prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, w Polsce skończył się komunizm – stwierdził minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Polityk Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że Komisja Europejska nie ma prawa ingerować w polski wymiar sprawiedliwości.

Parlamentarzysta był pytany na antenie pierwszego programu Polskiego Radia o działania Brukseli wobec Polski.

Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art. 7. wobec naszego kraju. Warszawa ma teraz trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji ws. praworządności.

Wiceszef KE Frans Timmermans twierdzi, że niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości staje pod znakiem zapytania.

Minister Mariusz Błaszczak mówi natomiast, że prezydenckie projekty ustanawiają kontrolę społeczną nad wymiarem sprawiedliwości. Wcześniej rządził się on własnymi prawami.

– Wszystkie nadużycia, wszystkie patologie, które miały miejsce w wymiarze sprawiedliwości, były zupełnie pozbawione odpowiedzialności. Ci, którzy się ich dopuszczali, byli pozbawieni odpowiedzialności. Można powiedzieć w ten sposób: tydzień temu – bo tydzień temu pan prezydent podpisał ustawy – w Polsce skończył się komunizm. Wymiar sprawiedliwości wyszedł z komunizmu de facto bez zmian, a więc dlaczego KE przypuściła ten atak? Niewątpliwie przypuściła go ze względu na grupę opozycji w Polsce, która wykorzystuje zagranicę do ataku na polski rząd – ocenił minister.

Art.7 unijnego traktatu mówi o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością czterech piątych głosów, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje są mało prawdopodobne, bo wymagają jednomyślności.

RIRM

drukuj