fot. flickr.com

Do dziś można zgłaszać kandydatów na sędziów SN

Jeszcze dziś można zgłaszać kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Do obsadzenia są 44 wakaty sędziowskie.

Do tej pory wpłynęły 133 zgłoszenia, z czego 61 na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej SN. Nazwiska kandydatów już jutro mają być udostępnione na stronie KRS. Sama Rada będzie opiniować kandydatury na początku września. Ostatecznie decyzję podejmie prezydent.

Parlament przyjął w ostatnich dniach nowelę ustaw sądowniczych, która ma przyspieszyć wybór I Prezesa SN. To odpowiedź na impas, jaki powstał po przejściu w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. Zgodnie z przepisami do wyboru prezesa musi być obsadzone 2/3 stanowisk w SN.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz zwraca uwagę, że szybki wybór I Prezesa SN jest konieczny ze względu na m.in. wybory samorządowe.

I Prezes Sądu Najwyższego w różnych organach państwa pełni różne bardzo istotne funkcje. Musi on kierować np. Sądem Najwyższym. Sąd ten stwierdzić musi ważność wyborów, które będą się odbywały już na jesieni. I Prezes SN jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, przewodniczy on również Trybunałowi Stanu. Jest to zatem osoba o bardzo ważnej roli w całym systemie prawnym i systemie wymiaru sprawiedliwości. Dlatego też trzeba doprowadzić do obsady tego stanowiska – mówi konstytucjonalista.

Obecnie funkcję prezesa SN pełni Józef Iwulski. Zgodnie z ustawą o SN Małgorzata Gersdorf przeszła w stan spoczynku. Sędzia powtarza jednak, że jej kadencja kończy się dopiero w 2020 r. Powołuje się tu bezpośrednio na konstytucję.

 

RIRM

drukuj