„Król warszawskiej reprywatyzacji” przed komisją weryfikacyjną

W Warszawie trwa kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej na zasadach ogólnych. Komisja bada dziś ogólne mechanizmy warszawskiej reprywatyzacji. Przed komisją zeznania składa Jan Stachura. Adwokat, który jako jeden z pierwszych zajął się reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie. Niekiedy jest on określany mianem „króla” albo „pioniera warszawskiej reprywatyzacji”.

Jan Stachura nie tylko pomagał w odzyskiwaniu kamienic, ale sam je nabywał. Świadek stwierdził, że nie istnieje coś takiego jak „handel roszczeniami”, ale sprzedaż nieruchomości. I że jest to coś zupełnie normalnego.

S. Kaleta: Od kiedy świadek zajmuje się sprawami reprywatyzacyjnymi, czyli objętymi właściwościom komisji, przed którą świadek zeznaje?

J. Stachura: Od bardzo dawna. Wynikało to z mojej sytuacji rodzinnej. Dziadek był przed wojną i w czasie wojny notariuszem. Składał wnioski dekretowe odnośnie szeregu nieruchomości po wojnie, w tym w większości kościelnych. Ojciec był adwokatem. Prowadził sprawy dekretowe od 1947 r. Jako aplikant adwokacki byłem pod opieką mec. Trzeciaka, który występuje w wielu sprawach nieruchomości warszawskich i pod opieką mec. Edwarda Klimczuka, również prowadzącego wiele spraw dekretowych.

Członkowie komisji chcą dowiedzieć się, jak wyglądały mechanizmy oddawania nieruchomości w stolicy na przestrzeni lat.

Do złożenia zeznań zostali wezwani także beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnych i nabywcy roszczeń do nieruchomości. Są to: Celina Niebrzydowska, Zbigniew Niebrzydowski oraz Maria Trzcińska.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl