fot. twitter.com

Kolejna odsłona sporu o Sąd Najwyższy na linii Polska – Unia Europejska

Polska liczy, że Komisja Europejska wreszcie dokona oceny nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Spór w tej sprawie wciąż się ciągnie. Choć w ocenie polskiego rządu skarga do Trybunału Sprawiedliwości jest już bezprzedmiotowa.

Praworządność w Polsce i na Węgrzech ma być jednym z tematów spotkania ministrów ds. europejskich zaplanowanego na 19 lutego. Tym razem nie będzie wysłuchania. Komisja Europejska przedstawi za to informację na temat dialogu z Polską. 

– Na wiele pytań związanych z tą sprawą wielokrotnie odpowiadaliśmy. Zobaczymy. Liczymy na to, że Komisja wreszcie dokona oceny tych ostatnich zmian wprowadzonych przez Polskę, mających na celu odwrócenie skutków zmiany, jeśli chodzi o SN, przywrócenie sędziów do orzekania – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Według medialnych informacji, o tym, że Rada ds. Ogólnych zajmie się praworządnością w Polsce zdecydowała prezydencja rumuńska. Wcześniejsze takie spotkanie nie przyniosło niczego nowego. Wiceszef Komisji Europejskiej wciąż upierał się przy kolejnych zmianach w sądownictwie. Polska liczy, że 19 lutego Komisja Europejska potwierdzi wycofanie skargi z Trybunału Sprawiedliwości i wprost odniesie się do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

– Wcześniej Komisja tego nie zrobiła. Liczymy, że odniesie się do tego i uzna jednak naszą dużą dobrą wolę i też chęć współpracy w tym zakresie – dodał szef polskiej dyplomacji.

W ocenie polskiego rządu – po nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – skarga przed Trybunałem Sprawiedliwości jest już bezprzedmiotowa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj