fot. flickr.com

Lubelskie: najgorsze skutki suszy – na północy województwa

Największe straty w uprawach susza wyrządziła na północy województwa lubelskiego. Szacowanie start trwa, dotychczas wpłynęło ok 30 tys. wniosków od rolników – poinformował wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

„Nie w każdej gminie susza wystąpiła. Najgorsze skutki są na północy województwa – na terenie powiatów łukowskiego, bialskiego, radzyńskiego, częściowo parczewskiego i włodawskiego” – powiedział PAP Gmitruczuk.

Wicewojewoda poinformował, że w gminach w województwie lubelskim trwa obecnie szacowanie strat wywołanych suszą.

„Dotychczas mamy informacje z gmin o około 30 tysiącach wniosków złożonych przez rolników” – powiedział Robert Gmitruczuk.

Jak wyjaśnił, protokoły komisji, które szacują straty, będą przekazane do urzędu wojewódzkiego celem weryfikacji, a następnie wrócą do gmin i wówczas rolnicy będą mogli się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o rekompensaty za straty w uprawach na skutek suszy.

Według wicewojewody jest jeszcze za wcześnie na podawanie szacunkowych sum strat.

„W tej chwili nie mamy jeszcze z żadnej z gmin wniosków, bo pracują jeszcze komisje w terenie” – zaznaczył. Jak dodał, wniosków od rolników może być więcej niż dotychczasowe 30 tysięcy.

Największe straty są w odmianach jarych zbóż, nieco mniejsze w odmianach ozimych.

„Plony owsa są bardzo złe, ziarno jest niewykształcone. To są straty rzędu 70-80 proc.” – ocenił wicewojewoda.

Dodał, że z informacji, jakie przekazały samorządy do urzędu wojewódzkiego, wynika, iż w niektórych gminach straty mogą być wielokrotnie wyższe niż latach ubiegłych.

„W jednej z gmin w ubiegłym roku zebrano ok. 70 wniosków dotyczących skutków suszy, a w tym roku w tej samej gminie już jest ich ok. 600” – powiedział Robert Gmitruczuk.

Według ministerstwa rolnictwa suszą w całej Polsce jest dotkniętych ponad 2 mln hektarów. Całkowita wielkość strat będzie znana po zakończeniu prac wszystkich komisji powołanych przez wojewodów.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w raporcie obejmującym okres od 1 czerwca do 31 lipca 2019 r. poinformował, że susza dotknęła wszystkie województwa i objęła wszystkie monitorowane uprawy m.in. zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów i drzew owocowych, warzyw gruntowych, roślin strączkowych, tytoniu, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl